دوره ها سابق

در وبسایت Olympiadlab ویدیو های آموزشی و آزمون ها در گروه های مختلفی به نام دوره دسته بندی شده اند. 

۱- دوره های ویدیو های آموزشی

ویدئو هایی که در این صفحه قرار دارند عمدتا مربوط به تکنیک های آزمایشگاهی پرکاربرد در بخش عملی المپیاد زیست می باشند. بسیاری از المپیادی ها به آزمایشگاه های خوب و مجهز دسترسی ندارند؛ و یا اگر هم دسترسی داشته باشند، نمی دانند که در آزمایشگاه باید چه کارهایی را انجام دهند. همان طور که در صفحه “المپیاد زیست چیست؟!” گفته شده است، بخش عملی و آزمایشگاه حدود ۴۰% نمره ی نهایی دوره را مشخص می کند. در نتیجه اگر قصد طلا شدن دارید، بهتر است که بر روی مهارت های آزمایشگاهی خود نیز کار کنید (البته مشخصا اگر در بخش تئوری جزو ۴ نفر اول باشید قطعا طلا هستید!).

در موفقیت در آزمایشگاه فاکتورهای زیادی دخیل هستند. یک سری ویژگی های فردی می توانند در کار عملی شما را خیلی کمک کنند:

۱- توانایی حفظ خون سردی تحت استرس شدید: در آزمایشگاه همه ی افراد (مطمئن باشید، همه!!) دچار اشتباه می شوند. این اشتباهات گاه ممکن است جبران ناپذیر به نظر برسند (مثلا یکی از مواد شما بریزد یا حجم های نادرستی از مایعات را با هم مخلوط کنید) ولی این موضوع نباید خون سردی شما را از بین ببرد. از ۴۰% نمره ی آزمایشگاه کسی نمی تواند بالای ۲۰% (دوره ی ما، یعنی دوره ی ۱۷، درصد اول حدود ۱۶% بود.) پس یک اشتباه همه چیز را نابود نمی کند. با حفظ خون سردی می توانید پرتوکل را دقیق تر خوانده و شاید بخش هایی که به آسانی بتوانید از آن ها نمره کسب کنید (حتی فقط با اطلاعات تئوری) را بیابید.

۲- سرعت عمل بالا: این توانایی تقریبا به طور کامل بستگی به میزان تمرین شما دارد. بسیاری از آزمایش هایی که در دوره برگزار می شود با امکاناتی که در آزمایشگاه های مدارس وجود دارند قابل انجام نیستند. به عنوان مثال می توان به آزمایش های ELISA، کار با spectrophotometry و کار های مولکولی اشاره کرد. برای استفاده از چنین امکاناتی باید به آزمایشگاه های دانشگاه یا آزمایشگاه های طبی دسترسی داشته باشید. البته عمده افرادی که به دوره می آیند این موارد را تمرین نکرده اند. به هر حال اگر می توانید از طریق آشنایان و یا با بردن نامه ای از طرف مدرسه به دانشگاه (این کار امتحان شده و جواب داده است) به چنین آزمایشگاه هایی دسترسی پیدا کنید خیلی خوب می شود.

۳- اطلاعات تئوری گسترده: شاید در ابتدا این موضوع به نظر شما عجیب بیاید ولی موضوعی بسیار مهم است! بعضی از تسک ها هستند که با اطلاعات تئوری مناسب می توان از آن ها نمره بسیار خوبی به دست آورد. تسک های جانوری، آناتومی و سیستماتیک گیاهی و میکروبیولوژی از جمله این تسک ها هستند. در آزمایشگاه های دیگر بهره مندی از اطلاعات تئوری (به ویژه داشتن دانشی از آمار) می تواند به شما کمک شایانی – هر چند کمتر از ۳ تسکی که در اول ذکر شدند – کند. ویدئو های موجود در سایت اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما قرار می دهند. این اطلاعات به اضافه منابعی که برای بخش تئوری المپیاد می خوانید شما را تا حد خوبی آماده می کنند.)

همان طور که می توانید ببینید، عمده ی ویدیو ها به زبان انگلیسی و جمع آوری شده از وبسایت های مختلف هستند. هر چند تلاش می کنم (با وجود محدودیت شدید وقت) در کنار ویدیو ها یک متن توضیحی به زبان فارسی قرار دهم.

در نهایت، نکته ی مهمی که وجود دارد این است که هیچ گاه فراموش نکنید که دروس تئوری ارجحیت دارند و شما در وهله ی اول باید از مرحله ی ۲ قبول شوید. فاصله ی زمانی مرحله ی ۲ تا دوره زمان بسیار خوبی برای آماده شدن برای آزمایشگاه است. البته برای تمرین کار عملی هر چه زودتر اقدام کنید به نفعتان است.

۲- دوره های آزمون

از طزیق این دوره ها شما می توانید در آزمون های مختلفی که در وبسایت Olympiadlab برگزار می شوند شرکت کنید. برای شرکت در آزمون های رایگان هیچ محدودیتی وجود نداشته و شما می توانید هر زمانی که دوست داشتید این کار را انجام دهید. نتیجه شما هم بلافاصله بعد از آن که آزمون خود را به پایان ببرید به شما اعلام می گردد. برای شرکت در آزمون های غیررایگان Olympiadlab که به صورت سراسری برگزار می شوند توضیحات مربوط به آن ها را در صفحه آزمون های Olympiadlab مطالعه کنید.

{"first_class":"1","title":"Heading","show_title":"0","post_type":"course","taxonomy":"","term":"","post_ids":"","course_style":"recent","featured_style":"course","masonry":"1","grid_columns":" grid-item","column_width":"332","gutter":"30","grid_number":"8","infinite":"1","pagination":"0","grid_excerpt_length":"100","grid_link":"1","css_class":"","container_css":"","custom_css":".grid.masonry li .block { margin-bottom:30px;}"}
در حال بارگذاری..
دوره دیگری وجود ندارد

چرا به olympiadlab سر بزنم؟

olympiadlab روز به روز قوی تر می شود! 1- نمونه سوالات، منابع و ویدیو ها متنوع تر و کامل تر می شوند. 2- دوستانتان هر روز سوالات جدیدی می پرسند که ممکن است پاسخ های آن ها مشکلات شما را هم برطرف کند. 3- فکرش را بکنید، خودتان هم هر سوالی داشته باشید در هر زمان می توانید بپرسید! 4- بخش های جدید و جذابی به سایت اضافه خواهند شد! منتظر خبرهای خوب باشید!! 5- در نهایت اینکه با آمدن به این سایت، می توانید

مسیر المپیاد را بی درد سر، برای خود آسان کنید!

تازه ترین سوالات

محبوبترین

ورود

ثبت نام کنید

ایجاد یک حساب کاربری