دوره های آزمایشگاه

دوره آموزشی آزمایشگاه المپیادهای زیست و شیمی Olympiadlab

هدف دوره

سلام!
نمیدونم صفحه “درباره ی ما” رو خوندی یا نه، ولی میخوام یه تجربه شخصی خودم رو از آزمایشگاه  دوره بگم…
من وقتی دوم دبیرستان (دهم فعلی) بودم هم از مرحله دو قبول شدم و به دوره (دوره ۱۶) راه پیدا کردم. من دبیرستانم تبریز بود و تقریبا هیچگونه تشکیلاتی مربوط به المپیاد توش وجود نداشت. با پرس و جو از دوستان سال بالایی و جست و جو تو اینترنت منابع رو پیدا کرده و خونده بودم ولی از یک موضوع خاص فقط یک اسم ساده به گوشم خورده بود، اون هم آزمایشگاه المپیاد زیست بود!
به دوره که اومدم تازه فهمیدم عجب هیولاییست این آزمایشگاه! به عنوان کسی که تا حالا دستی به میکروپیپت، پیپت، بورت و … نزده بود یهو وارد چندتا آزمایشگاه آموزشی کوتاه شدم که قبل و بعدش تفاوت خاصی از نظر توانایی آزمایشگاهی نکرده بودم، فقط یکم شاید ترسم از آزمایشگاه بیشتر شده بود! ایده ای در مورد تکنیک هایی که میتونست بهم کمک کنه، کارهایی که میتونستم تمرین کنم تا بهتر بشم، و منابعی که بتونم بخونم تا آماده تر شم نداشتم. آزمایشگاه های سنجشی مون که شروع شد، افتخارآفرینی های بنده  هم شروع شد :))!
به جایی رسیده بودم که نبرد با آزمایشگاه رو قبل اینکه اصلا بشینم پای میز انگار باخته بودم چون احساس میکردم کاری از دستم بر نمیاد! پرسش هامونم از اینو اون ختم میشد به اینکه “دومی، امسال تجربه کسب کن سال بعد بترکون!!” خلاصه که ما آزمایشگاه های سنجشی رو یکی یکی خراب کردیم تا اینکه رسیدیم به آزمایشگاه فاینال! در یکی از بی سابقه ترین فرایند های المپیاد زیست شناسی، طی دعوایی که بین مسئول آزمایشگاه و یکی از مسئولان باشگاه دانش پزوهان درست قبل ورود ما به آزمایشگاه اتفاق افتاد، مسئول آزمایشگاه “قهر” کرد و رفت و آزمایشگاه ما هم کنسل شد!!!
چند روز بعد جبرانیشو برگزار کردن ولی دیگه مثل سنجشی های معمولی نبود، خیلی آسون تر بود و تکنیک های ساده میخواست، چیزایی که با یه ذره تمرین راحت میتونستی توشون خبره بشی…سنجشی های قبلی اونقد سخت بودن که فاصله خاصی بین افراد ایجاد نمی کرد و همه نمرشون پایین میشد، ولی این فاینال یهو گپ های نجومی انداخت (۱۲ درصد نمره پایانی بود)…روزهایی که نتایج اعلام میشد، من تا زمانی که ۸۸ درصد نمرات اعلام شده بودن طلا بودم! ولی آخرین نمره ای که اومد همین آزمایشگاه فاینال بود و خوب اصلا نتیجم جالب نبود. با همون دوازده درصد نهایی، نقره شدم با کلی افسوس و حسرت که چرا موقع المپیاد خوندنم توجه زیادی به آزمایشگاه نشون نداده بودم، چرا تو جست و جوهای اینترنتیم خبری از آزمایشگاه زیست نبود؟!
طی سالی که بعد اون گذشت، سعی کردم تو همون مدرسمون تکنیک های پایه ازمایشگاه و وقتی تونستم به ذره تو دانشگاه چیزایی که میشد رو تمرین کنم و تا تونستم ویدیوهای آمورشی دیدم. البته تمریناتم محدود به چیزای خیلی ساده بود، تیتراسیون، برش گیاهی و اینجور چیزا. ولی همین چیزای کوچیک هم وقتی اولین بار میخوای انجامشون بدی، کلللللی درگیرت میکنن.
در نهایت، همین دانش و تمرین اندکم خیلی بهم کمک کرد، آرامشم سر آزمون ها بیشتر بود و میتونستم روشن تر فکر کنم و به سوال ها جواب بدم. این شد که در نهایت اون دوره تو آزمایشگاه سوم شدم، تو دوره انتخابی تیم اول شدم، و تو المپیاد جهانی هم جزو ده نفر اول شدم.
اینکه چقد ساده تونستم از رتبه ۲۹ به رتبه ۳ برسم خیلی برام عجیب بود! واسه همین از همون روز اعلام نتابج دوره ۱۷٫ تصمیم گرفتم تا جایی که میتونم نذارم هیچکس تجربه ی تلخی که من از آزمایشگاه داشتم رو دوباره تجربه کنه. کل Olympiadlab رو هم برا همین ساختم و حالا میخوام بیشتر و بیشتر به اون هدفش نزدیک شه.
این تجربه من به عنوان یه زیستی بود، ولی طی سال ها دوستای زیادیم تو المپیاد شیمی هم کلی تجربه مشابه داشتن. یادمه دوره ۱۶ هم اتاقیم هام تو خوابگاه هم کلی از آزمایشگاه ضرر دیدن. حتی دوست المپیاد فیزیکیم هم سر آزمایشگاه نقره ۲ شد!! (کلا ما از آزمایشگاه خیر ندیدیم اون دوره :)) ).
سرتو درد آوردم ولی خوب خواستم بدونی کلا هدف این دوره آزمایشگاه و دغدغه ی کسایی که برگزارش میکنن چیه…

ویژگی های دوره

 

به صورت خلاصه، این دوره ویژگی های زیر رو داره:
۱- مدت زمان برگزاری چقده؟
دوره هر رشته (زیست یا شیمی) تو یک روز از صبح تا شب (از ۸ تا حدود ۶!) عین آزمایشگاه دوره تابستون برگزار میشه تو قالب ۴ تا آزمایش.
۲- نحوه برگزاری آزمایش ها چطوریه؟
تو هر آزمایش، ۳ فاز هست:
– یه بخش به نسبت کوتاه تئوری تا با کارهایی که میخواین انجام بدین آشنا شین.
– بخش عمده زمان به تمرین عملی مهارت ها میگذره  تا خوب دستتون راه بیفته. تو این بخش هم بهتون کمک میکنیم تا همه چی رو به دور از استرس یاد بگیرین و تو انجام کار اعتماد به نفس پیدا کنین!
– و در نهایت یه فاز که با محدودیت زمانی هست، عین آزمایشگاه های سنجشی دوره تا یکم با مفاهیم مدیریت زمان و اون استرسی که آزماشگاه ایجاد میکنه آشنا شین.

 

۳- برگزار کننده های آزمایش ها کیان؟
همشون کسایی هستن که توی دوره های اخیر آزمایشگاه های دوره ی تابستون و دوره ی انتخابی تیم رو برگزار کردن. هممون به عنوان دانش پژوه یه زمانی تو آزمایشگاه کلی استرس کشیدیم و بعدا به عنوان برگزار کننده آزمایشگاه، تلاش، استرس، و گاهی استیصال بچه ها رو تو آزمایشگاه دیدیم. واسه همین دوست داریم آزمایشگاه رو از اون حالت پراسترس ترسناکش در بیاریم و یه اون چیزی که واقعا هست، یه فعالیت جذاب و باحال که توش خلاقیت و مهارتتو به چالش میکشی تبدیل کنیم.

 

۴- محل برگزاری کجاست؟ 
تو آزمایشگاه جامع تحقبقاتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مجهزترین آزمایشگاه تحقیقاتی علوم پزشکی ایران! Olympiadlab تونسته یه طبقه از این آزمایشگاه رو در اختیار بگیره!! و هر چی امکانات که فکرشو بکنی (اسپکتروفتومتر، دستگاه الایزا ریدر، الکتروفورز و …) در اختیارمون هست!

 

۵- به درد کی میخوره این دوره؟ 
واسه هر المپیادی زیست یا شیمی در هر مقطعی!
– واسه کسی که آزمایشگاه قبلا تمرین کرده و حالا میخواد آزمایش های پیشرفته تر رو با محدودیت زمانی انجام بده.
– واسه کسی که امسال میخواد بره دوره و واسش باید آماده شه.
– واسه کسی که برنامه بلند مدت داره واسه المپیاد و میدونه که مهارت آزمایشگاهش رو هم باید تقویت کنه.
– و به طور کلی هر کسی که دوست داره کلی مهارت رو یه روزه در جمع کلی المپیادی دیگه یاد بگیره.

توجه!

تا ۲۰ام اردیبهشت ۹۷، هزینه ثبت نام برای دوره ۵۹۰ تومان است!! پس از این تاریخ هزینه ثبت نام ۶۹۰ هزار تومان خواهد بود. – مهلت نهایی ثبت نام ۲۰ خرداد است.

از جهت تهیه مواد و وسایل آزمایشگاه و فراهم بودن محیط آزمایشگاهی برای شما عزیزان، توصیه اکید می کنیم که در صورت تمایل هر چه سریعتر ثبت نام کنید!

برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید!

تماس با ما

اگر همچنان سوالی یا نظری داشتین، اگر در مورد زیست بود حتما با من (@olympiadlab) و اگر در مورد شیمی بود با آقای آرمان آی از طریق @chemlab_admin در میون بذارین!
راستی! برای دنبال کردن خبرهای دوره آزمایشگاه و بقیه کارهایی که میخوایم تو Olympiadlab انجام بدیم، حتما تو کانال های تلگراممون عضو شین. برای اینکار خیلی راحت روی لوگو ها کلیک کنین:

کانال زیست: @olympiadlab_ir

کانال شیمی: @chem_olympiadlab

چرا به olympiadlab سر بزنم؟

olympiadlab روز به روز قوی تر می شود! 1- نمونه سوالات، منابع و ویدیو ها متنوع تر و کامل تر می شوند. 2- دوستانتان هر روز سوالات جدیدی می پرسند که ممکن است پاسخ های آن ها مشکلات شما را هم برطرف کند. 3- فکرش را بکنید، خودتان هم هر سوالی داشته باشید در هر زمان می توانید بپرسید! 4- بخش های جدید و جذابی به سایت اضافه خواهند شد! منتظر خبرهای خوب باشید!! 5- در نهایت اینکه با آمدن به این سایت، می توانید

مسیر المپیاد را بی درد سر، برای خود آسان کنید!

تازه ترین سوالات

محبوبترین

ورود

ثبت نام کنید

ایجاد یک حساب کاربری