دوره های جامع حل مسئله Olympiadlab

اطلاعیه!!!

با توجه به شیوع ویروس COVID-19 و خطرات سلامتی برگزاری کلاس ها به صورت حضوری، تمامی دوره های حضوری تا اطلاع ثانوی به صورت آنلاین برگزار می شوند. برای آگاهی از برنامه جدید این دوره ها حتما در کانال تلگرام المپیادلب عضو باشید.

دوره جامع حل مسئله پِره مرحله ۲

۱۴ و ۱۵ فروردین (قسمت اول) / ۲۱ و ۲۲ فروردین (قسمت دوم)

برای ثبت نام در دوره های جامع حل مسئله المپیادلب، از طریق المپیاد مارکت اقدام کنید.

هدف دوره

یکی از نکات مهمی که دانش آموزان در مسیر المپیاد خود فراموش می کنند این است:

مهم ترین رکن آماده سازی برای شرکت در المپیاد، حل سوال است.

در واقع هر چقدر هم شما منابع را کامل خوانده باشید، اگر زمان زیادی را به حل سوالات متنوع اختصاص ندهید شانس موفقیت خود در المپیاد را بسیار کاهش می دهید.

برنامه فعالیت های Olympiadlab در زمنیه المپیاد زیست دقیقا با هدف آشنا کردن دانش آموزان با انواع سوالات المپیاد و تکنیک های لازم برای حل آن هاست. دوره های آنلاین و DVD های آموزشی با هدف آموزش مهم ترین نکات تئوری و تکنیک های حل سوال و آزمون های جامع و دوره های جامع حل مسئله با هدف ایجاد فرصتی برای تمرین این آموزه ها برای شما می باشند! برنامه دوره جامع حل مسئله پره مرحله ۲ نیز با همین هدف و نگاهی ویژه به آزمون مرحله ۲ برگزار می شود.

پس یادتان بماند که:

توانایی حل سوال ذاتی نیست و با تمرین به دست می آید.

احتمالا هم تا به حال شنیدید و یا حتی گفتید که: فلانی شانس آورد چون سوالای امتحان دقیقا از همون چیزایی اومد که خونده بود! با استناد به این حرف شما می توانید شانس خود را بسازید چرا که هرچه بیشتر سوال حل کنید و تمرین کنید، احتمال رویارویی با سوالات مشابه آن ها در آزمون های المپیاد بیشتر خواهد شد!

پس این هم یادتان بماند که:

شانس همراه کسی است که آماده سازی بهتری داشته باشد. (Fortuna Paratis Favet)

آنچه در دوره جامع حل مسئله پره مرحله ۲ خواهد گذشت.

نکته ویژه در مورد مرحله ۲ المپیاد زیست مشخص بودن سبک کلی سوالات آن براساس سوالات مرحله ۱ قبل از آن است. در نتیجه، در این دوره می توان نگاه ویژه تری به مباحث احتمالی مورد سوال در مرحله ۲ داشت.سوالات حل شده در این دوره در درجات سختی مختلفی بوده و صرفا محدود به سطح مرحله ۲ نخواهند بود. هدف از این کار رویارویی شما با شکل های متنوع سوالات، آشنایی با ایده ها و تکنیک های بیشتر، و به چالش کشیده شدن و رشد توانایی ذهنی شما در حل سوالات است. در نتیجه با وجود نگاه ویژه دوره به مرحله ۲،  این دوره برای تمامی المپیادی ها از هر سطحی نیز مفید خواهد بود.

قسمت اول

در قسمت اول دوره تمرکز بر روی سوالات ریاضی محور (به خصوص سوالات مبتنی بر ترکیبیات و احتمالات) می باشد. این سوالات همواره نقش پررنگی در مرحله دو داشته و با اختصاص دادن نمره زیادی به خود در قالب سوالات پاسخ کوتاه تاثیر زیادی بر روی نتایج دانش آموزان می گذراند. این در حالی است که به دلیل ناهمگون بودن کیفیت آموزش مبحث ریاضی در مدارس ما، دانش آموزان مختلف آمادگی پایه یکسانی برای حل این سوالات ندارند. در نتیجه در این دوره می خواهیم علاوه بر تقویت بنیه ریاضی، کاربرد های آن را در زیست شناسی نیز توضیح دهیم.

برنامه درسی قسمت اول دوره به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

۱- آموزش مبحث ترکیبیات و احتمالات: گرچه این مباحث در ذات خود ساده هستند، اما با استفاده از آن ها سوالات بسیار دشواری را می توان طرح کرد. همچنین، این مبحث از ریاضیات بسیار تکنیک محور هستند؛ یعنی اینکه پیش از حل بسیاری از سوالات نیاز دارید که مشابه آن را دیده باشید وگرنه باید زمان و تفکر بسیار زیادی را صرف کنیدتا خودتان راه حل را پیدا کنید. در نتیجه در این دوره سعی خواهیم کرد انواع تکنیک های موجود در این سوالات را در ابتدا به شما آموزش دهیم تا در حل سوالاتی که برپایه این مباحث هستند توانمند تر شوید.

۲- آموزش آمار زیستی: در المپیاد زیست آن چه که از آمار لازم است، فهم مفاهیم آن و نه بلد بودن فرمول ه پیشرفته ا و بخش های ریاضی آن است. در این دوره به صورت فوق العاده مفهومی پایه های آمار را تا سطحی که در المپیاد برای شما لازم است خواهیم آموخت و از آموزش فرمول های ریاضی پیچیده آماری که به درد شما نخواهد خورد پرهیز خواهیم کرد.

۳- ژنتیک کلاسیک: بخشی از زیست که در آن استفاده از آمار و احتمالات بسیار زیاد است مبحث ژنتیک کلاسیک می باشد. در این دوره ما بر روی مباحث چالش بر انگیز تمرکز می کنیم. مباحثی مانند پیوستگی و اپی ستازی جزو مباحثی هستند که بسیار از دانش آموزان آن ها را به تبع کتاب های المپیادی موجود به صورت کاملا سطحی یاد می گیرند که این موضوع آن ها را در حل سوالات واقعی المپیاد دچار مشکل می کند. همچنین، خیلی از اوقات وقتی سوالات این مباحث از فرم های تیپیک فاصله می گیرند، باز هم بسیاری از دانش آموزان از حل این سوالات ناکام می مانند. در نتیجه، در این دوره سعی خواهیم کرد با آموزش دقیق و کامل این مباحث و حل سوالات متنوع، شما را در حل این سوالات توانمند تر کنیم.

قسمت دوم

دوره حل مسئله اصلی پره مرحله ۲ در واقع همین قسمت دوم است. در این دوره بر روی مباحثی که در قسمت اول بررسی نشدند تمرکز خواهیم کرد. با توجه به مشخص بودن نسبی سبک مرحله ۲، توجه زیادی به حل سوالات ص/غ معطوف خواهیم کرد.

برنامه درسی دوره به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

۱- حل سوالات متنوع و نکته دار در زمینه مباحث مهم و سوال خیز المپیاد (زیست شناسی سلولی – سیستماتیک و آناتومی گیاهی – فیزیولوژی – بیوشیمی – زیست شناسی مولکولی – تکامل و رفتار)

۲- مرور نکات حفظی مهم به همراه حل سوالات

۳- آموزش نحوه رویارویی با سوالات و طرز فکر درست (تفکر المپیادی) – به ویژه سوالات مرحله دوم و گزاره های ص/غ

۴- بررسی بهترین رویکرد هایی که می توانید به شرایط ۵۰/۵۰ داشته باشید، یعنی زمانی که در جواب سوال یا گزاره شک دارید و دوست دارید بدانید از نظر احتمالات ص یا غ بودن، کدام جواب را انتخاب کنید.

۵- مرور آموخته های DVD های آموزشی و دوره های آنلاین Olympiadlab در قالب سوالات

نیم نگاهی به پشتوانه علمی کاربردی بودن دوره های جامع حل مسئله

در دوره های جامع حل مسئله Olympiadlab، با توجه به محدودیت زمان، همواره هدف حل کردن سوالات هرچه متنوع تر و آشنایی با ایده ها و تکنیک های بیشتر است. در مقابل، از حل سوالات زیاد از یک مبحث (در صورتی که تسلط مناسب توسط دانش آموزان مشاهده شود) اجتناب می شود.
ممکن است فکر کنید این موضوع از ایجاد مهارت کافی دانش آموزان در حل سوال جلوگیری می کند. لازم است گفته شود که منطق پشت این دوره ها براساس یک قاعده کلی به نام قاعده پارتو (Pareto’s law) می باشد که در اصل از علم اقتصاد منشا گرفته است. این قاعده می گوید که در بسیاری از کارها، ۸۰ درصد نتایج، صرفا با ۲۰ درصد تلاش به دست می آید. در نتیجه بیشترین کارایی از طریق تمرکز بر روی این ۲۰ درصد تلاش است. شکل زیر این قاعده را نشان می دهد.
در واقع، شما از این موضوع در آماده سازی خود برای المپیاد نیز می توانید استفاده کنید چرا که حل سوالات بسیار از یک مبحث، از شما تلاش زیاد می برد (۸۰ درصد) اما در مقابل سود زیادی (۲۰ درصد) نمی دهد. در نتیجه، در دوره های حل مسئله سعی می شود با تمرکز بر روی تلاش های ۲۰ درصدی در مباحث گوناگون، امکان حل سوالات بسیار بیشتری (نتایج ۸۰ درصدی) به شما داده شود.

نکاتی که پیش از ثبت نام حتما باید به آن ها توجه کنید:

۱- هزینه ثبت نام در دوره وعده ناهار را نیز در بر می گیرد. در صورت تمایل به اسکان در محلی نزدیک به محل برگزاری دوره، این تمایل خود را در فرم زیر مشخص کنید یا با اکانت تلگرامی ما تماس بگیرید.
۲- در صورت تمایل به پرداخت قسطی هزینه ثبت نام با اکانت تلگرامی ما تماس بگیرید. همچنین، در صورتی که دوست دارید در دوره شرکت کنید اما به دلایل اقتصادی فکر می کنید امکان آن وجود نداشته باشد، با ما تماس بگیرید چرا که حتما راهی برای شرکت شما پیدا می کنیم.
۳- در صورت تمایل به ثبت نام گروهی (بیشتر از ۵ نفر) و بهره مندی از تخفیف ویژه آن (۱۰ درصد)، با اکانت تلگرامی ما تماس بگیرید.
۴- توجه کنید که در صورت ثبت نام و پرداخت هزینه برای شرکت حضوری در دوره، تنها در صورتی می توانید از شرکت در دوره انصراف دهید که پایه یازدهم باشید و از مرحله ۱ قبول نشوید. در این صورت، کل هزینه ثبت نام خدمت شما بازپرداخت می شود. در غیر این صورت، انصراف از دوره مقدور نبوده و  اگر به دلایل منطقی نتوانید به صورت حضوری در دوره شرکت کنید، ثبت نام شما به حالت شرکت غیر حضوری تغییر یافته و ما به التفاوت هزینه خدمت شما بازپرداخت می شود.
۵ – در صورت ثبت نام و پرداخت هزینه برای شرکت غیر حضوری و یا تهیه DVD دوره،  تنها در صورتی می توانید از شرکت در دوره انصراف دهید که پایه یازدهم باشید و از مرحله ۱ قبول نشوید. در این صورت، کل هزینه ثبت نام خدمت شما بازپرداخت می شود. در غیر این صورت، انصراف از دوره مقدور نمی باشد.

برای ثبت نام در دوره های جامع حل مسئله المپیادلب، از طریق المپیاد مارکت اقدام کنید.

نمونه ای از آنچه در شرکت غیر حضوری مشاهده خواهید کرد:


برای سفارش فیلم های دوره جامع حل مسئله Pre-M1 می توانید بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

Share

ورود