آزمون های جامع Olympiadlab

جهت ثبت نام در آزمون های پیش رو و همچنین خرید سوالات آزمون های قبلی از طریق المپیاد مارکت اقدام کنید.

آزمون جامع پِره مرحله ۱

(جمعه ۱۳ دی – ۱۳۹۸)

هدف آزمون

یکی از نکات مهمی که دانش آموزان در مسیر المپیاد خود فراموش می کنند این است:

مهم ترین رکن آماده سازی برای شرکت در المپیاد، حل سوال است.

در واقع هر چقدر هم شما منابع را کامل خوانده باشید، اگر زمان زیادی را به حل سوالات متنوع اختصاص ندهید شانس موفقیت خود در المپیاد را بسیار کاهش می دهید.

برنامه فعالیت های Olympiadlab در زمنیه المپیاد زیست دقیقا با هدف آشنا کردن دانش آموزان با انواع سوالات المپیاد و تکنیک های لازم برای حل آن هاست. دوره های آنلاین و DVD های آموزشی با هدف آموزش مهم ترین نکات تئوری و تکنیک های حل سوال و آزمون های جامع و دوره های جامع حل مسئله با هدف ایجاد فرصتی برای تمرین این آموزه ها برای شما می باشند! آزمون جامع پره مرحله ۱ نیز با همین هدف و نگاهی ویژه به آزمون مرحله ۱ برگزار می شود.

پس یادتان بماند که:

توانایی حل سوال ذاتی نیست و با تمرین به دست می آید.

احتمالا هم تا به حال شنیدید و یا حتی گفتید که: فلانی شانس آورد چون سوالای امتحان دقیقا از همون چیزایی اومد که خونده بود! با استناد به این حرف شما می توانید شانس خود را بسازید چرا که هرچه بیشتر سوال حل کنید و تمرین کنید، احتمال رویارویی با سوالات مشابه آن ها در آزمون های المپیاد بیشتر خواهد شد!

پس این هم یادتان بماند که:

شانس همراه کسی است که آماده سازی بهتری داشته باشد. (Fortuna Paratis Favet)

چه چیزی آزمون جامع Olympiadlab را متمایز می کند؟

 

مهمترین ویژگی آزمون های جامع این است که فقط توسط یک نفر (محمد امین صادقی) تهیه و ننظیم می شوند. این مسئله با چند ایراد بزرگ آزمون های شبیه ساز دیگر مقابه می کند:

 

۱- مهم ترین مشکل آزمون های شبیه ساز این است که توزیع مناسبی بین سوالات آسان، متوسط و سخت ندارند! دلیل آن این است که هنگام توزیع مسئولیت طرح سوال بین طراحان، طراحان معمولا سنگین ترین و خفن ترین ایده خود را در قالب یک سوال در آورده و آن را وارد آزمون می کنند. در نتیجه دانش آموزان با آزمونی روبرو می شوند که:

۱-۱- تمامی سوالات سخت هستند! این در حالی است که  آزمون های مرحله ۱ و ۲ به این شکل نبوده و توزیعی مناسب از انواع سوالات با درجه سختی های مختلف دارند. این مسئله از استاندارد بودن آزمون های شبیه ساز می کاهد.

۲-۱- به دلیل سختی بیش از حد سوالات و نامتناسب بودن مدت زمان آزمون با این درجه سختی، عامل شانس (در معنای آماری) در نتیجه مهم تر می شود. به طور کلی در آزمون های سخت، دانش آموزان سوالات کمتری می توانند حل کنند. حال کسانی موفق می شوند که [به صورت شانسی] بر روی سوالاتی تمرکز کنند که دوپهلو و دارای اشکال نیستند (از مشکلات رایج آزمون های شبیه ساز) و از طرفی سوالات به طور کلی قابل حل باشند (که بعضی سوالات را هیچ کس نمی تواند حل کند)! این مسئله باعث می شود نتایج دانش آموزان آزمون به آزمون متفاوت بوده و آن ها را سردرگم کند.

 

۲- طراحان سوالات عمدتا المپیادی هایی هستند که به طور کلی سرشان خیلی شلوغ است! در نتیجه نه طراح می تواند زمان کافی برای ایجاد سوالی بی اشکال صرف کند، و نه مسئول آزمون می تواند تمامی سوالات را از نظر مشکلاتی مانند چندپهلو بودن، نامفهوم بودن متن، اشتباهات تایپی و … بررسی کند.

این مسائل به طور کلی باعث می شوند که رنکینگ های چنین آزمون هایی قابل اعتنا نباشند و عموم اوقات صرفا استرس بی مورد برای دانش آموز ایجاد کنند.

 

در آزمون های جامع المپیادلب، چگونه با این مسائل مقابله می شود؟

۱- وجود یک طراح امکان تنظیم توزیع درجه سحتی بین سوالات را می دهد.

۲- آزمون های جامع المپیادلب، قبل از اینکه برگزار شوند توسط المپیادی های مختلف بررسی و حل می شوند تا اشکالات ریزی که ممکن است موجود باشند استخراج شوند، شبیه پروسه طرح آزمون های مرحله ۱ و ۲ کمیته.

منابع آزمون

عمده ترین منبع سوالات بسته های آموزشی المپیادلب (DVD های آموزشی زیست شناسی سلولی و سیستماتیک و آناتومی گیاهی – دوره های آنلاین اصول بیوشیمی و اصول زیست شناسی مولکولی – بحث های تکامل و رفتار در گروه المپیادلب) می باشند.

نکاتی که پیش از ثبت نام حتما باید به آن ها توجه کنید:

۱- دوستانی که در تایم اصلی آزمون نتوانند شرکت کنند، می توانند در زمان جبرانی آزمون (شنبه ۱۴ دی) شرکت کنند.
۲- در صورت تمایل به ثبت نام گروهی (بیشتر از ۵ نفر) و بهره مندی از تخفیف ویژه آن (۵ درصد)، با اکانت تلگرامی ما تماس بگیرید.

جهت ثبت نام در آزمون های پیش رو و همچنین خرید سوالات آزمون های قبلی از طریق المپیاد مارکت اقدام کنید.

Share

ورود