تابستان پساالمپیاد – شروع از صفر!

برنامه مطالعاتی تابستان پساالمپیاد 

ای کسانی که از نظر خودتون هیییییچیی از درسای عادی مدرسه نمیدونین و فقط المپیاد خوندین!!

خب اگه واقعا هم اینطور نباشد با مسائل روحی پساالمپیاد شاید واقعا سخت باشه با این فکر شروع کنید به کنکوری خوندن!  پس باید برنامه ای آهسته و پیوسته چیده بشه تا کم کم به خوندن و یاد گرفتن درس هایی که شاید حتی خیلی هم ازشون بدتون میاد، عادت کنید.  اولویت درسی رو براساس نقاط ضعف تون بذارید  که کاملا شخصیه و واسه یکی ممکنه ریاضی باشه یکی فیزیک و اکثرا عمومی ها!
قبل از اینکه برنامه کلی رو مشخص کنیم لازمه توضیح بدم علی رغم فایده خیلی زیاد آزمون های برنامه ای تابستان برای جمعبندی پایه، فعلا بیخیال بشید! چون با توجه به استرس زیادی که ممکنه سرعت پیشرفت درس ها در آزمون بهتون بده (با همین فرض که از پایه خیلی مشکل دارین و به خاطر المپیاد فرصت نکردین ‌خیلی تست کار کنید) هم اعصاب تون بهم میریزه هم بلافاصله تحمل این فشردگی سخته و بهتره که آهسته پیش برین.

خب برنامه تابستون رو میشه در دو بازه تعریف کرد:

پروژه اول : تا اواسط مرداد
  • تکمیل و تقویت ادبیات و عربی دهم: خب واضحه به خاطر کمبود وقت اولویت رو برمبنای این دو درس  مهم گذاشتیم اما چطوری؟

در خصوص ادبیات دو سری رویکرد پیشنهاد میشود:
۱) برخی افراد کلا با ادبیات میانه ای ندارند چون درک ادبی شون تقویت نشده. در نتیجه، بهتره در این بازه  تابستان موضوعات ادبیات مثل لغت، تاریخ ادبیات، قرابت معنایی، املا و آرایه ها را در قالب درس به درس کتاب با استفاده از کتاب های محوری یا مشابه که همه موضوعات رو در تک تک درس های کتاب (در همون قالب متن) پوشش میدهند مطالعه کنند تا ذهنشون به ادبیات عادت کنه نه که فقط یک سری لغت حفظ کنند چون برای کنکورهای اخیر واقعا پاسخگو نیست.
۲) دسته دیگر مشکلشون نداشتن مهارت در تست زدن ادبیات هست. عمده مشکلات هم مربوط به قسمت آرایه و قرابت معنایی هست. بهترین کار برای این دسته، تقسیم کردن تست های مربوط به این دو قسمت به بازه های مطالعاتی یک ساعته روزانه هست که مثلا روزهای زوج یک ساعت قرابت های دو تا سه درس همراه تست  و روزهای فرد مطالعه یک یا دو آرایه به همراه تست

حالا میرسیم به عربی: عربی را در هر سطحی که هستین کامل بخونید! مثلا شاید خیلی ها به نظرشون خود متن های کتاب و ترجمه ها ساده باشد ولی اصل درک مطلب و نکات ترجمه از همین متن های کتاب هست. به همین دلیل، تک تک ترجمه های هر درس ( که قطعا قواعد عربی نقش اصلی در تفاوت معنی کلمه ها را بازی میکنند) و تمرینات هر درس به همراه توضیحات قواعد از کتاب های کمک درسی مناسب کار شود. تست قواعد هم بعد از خواندن هر درس ( ترجیحا با دو روز فاصله) برای مرور و تکمیل یادگیری انجام بدید و با تیپ سوالات قواعد هم آشنا بشید. مطمئن هم باشید که سوالات ترجمه رو فقط با قواعد قراره جواب بدید نه چیز دیگه

  • خواندن دروس اختصاصی از صفر: هرچند واقعا بعیده صفر صفر بودن؛ بنابراین، تکمیل اکثریت دروس اختصاصی در این بازه یک و نیم ماهه واقعا ممکن هست. ولی اگر واقعا نیاز به تایم خیلی بیشتری داشتید اولویت با قسمت های محاسباتی شیمی دهم و یازدهم با تست های فراوان (جوری که طول سال خیالتون راحت بشه) و بعد فصل های دشوار فیزیک مثل حرکت و دینامیک که وقت بیشتری برای تست زدن صرف کنید‌. ریاًضی پایه به خودی خود دشواری زیادی ندارد چون تقریبا همه مباحث در سال آخر تکرار می شود ولی اگه مبحثی هست که احساس ضعف میکنید در هفته دو تا بازه دو ساعته میتونید اختصاص بدید.

تکلیف زیست چی میشه؟ در مطلبی جداگانه به سوال خیلی هاتون درباره فرق زیست کنکور و المپیاد جواب دادم. در این بازه هم طبق صحبت هایی که کردم سعی کنید در هفته این ترتیب زیست خوندن را رعایت کنین:

  • ۲.۵-۳ ساعت متن کتاب زیست
  • ۱ روز فاصله
  • ۲روز هر کدام ۱-۱.۵ ساعت تست همراه با یادداشت نکات
  • ۱ روز فاصله
  • خود متن زیست بار دوم، عمیق و مفهومی
پروژه دوم: تا آخر تابستان

این بازه بستگی زیادی به عملکرد شما در نیمه اول تابستون داره. اگر از بازه اول چیزی ناقص موند که همچنان باید به تکمیل اون ادامه بدید. اگر نه که ادامه کار:

  • تکمیل عربی و ادبیات یازدهم 
  • باقی دروس اختصاصی دهم و یازدهم: درس هایی که یک درجه کمتر دشوارند! مثلا تمرین و تست برای تسلط کامل بر جدول تناوبی و عناصر شیمی و بخش های مربوط به الکترسیته ساکن و جاری فیزیک. فصل هایی از ریاضی هم که در امتحانات مدرسه و پایان ترم خوب مطالعه نکردید هم میتونید در این بازه مطالعه و تست کار کنید.
  • در خصوص ریست هم مثل بازه ی اول همچنان ادامه بدید تا آخر تابستون میتونید دهم و یازدهم رو یک دور کامل بخونید
انشالله که این نکات راهنمای خوبی براتون باشه و آخر تابستون هیچ فرقی بین اینکه ۳ ماهه شروع کردید به جدی خوندن کنکور یا ۳ سال( که انصافا هیچکس همچین کاری نکرده یا مفید نبوده!)  نداشته باشید 🙂
Share

ورود