پساالمپیاد

سوال اصلی دوران پساالمپیاد زیست!

زیست کنکور چه فرقی با زیست المپیاد دارد؟

جوابی که اکثر دانش آموزان به این سوال میدن این هست که اونقدر فرق دارند که ممکنه نتونن بالای ۵۰ بزنن! با این توجیه که خب مطالب حفظی هستند (حتی متناقض با مطالب خونده شده المپیاد) که باعث میشه مطالب قاطی بشوند.

خب این مطلب هم درسته هم اشتباه! درست هست چون در کتاب های درسی برای فهم راحت تر کلی جزئیات مطلب حذف شده در نتیجه حجم اطلاعات به مراتب کمتر از مطالب المپیاد هست و شاید اطلاعات کم کتاب به نظر متناقض با مطالب اصلی کمپل یا بقیه کتاب های خونده شده در المپیاد باشند. در خصوص حفظی بودن هم درسته که تک تک کلمات کتاب درسی را باید عینا به خاطر داشته باشید و محور اصلی سوالات کنکور همان اطلاعات کم کتاب هستند ولی سوالات کنکورهای اخیر ۹۰ درصد مستقیما از متن کتاب نیستند! بلکه، نیاز به استدلال مفهومی دارند و باید بتونید قسمت های مختلف رو به هم ربط بدید و از همون مفاهیم ساده کتاب به استثنا ها و مفاهیم عمیق تر پی ببرید. این موضوع خیلی به نفع دانش آموزان المپیادی میتونه باشه؛ مثلا، حدود ۴،۵ تا از سوالات کنکور ۹۴ حتی با استدلال از کتاب هم قایل پاسخگویی نبود و نیاز به اطلاعات فراتر از کتاب داشت و جالبتر اینکه در کتاب های فیزیولوژی یا کمپل جزو ساده ترین مطالب بودند. پس المپیادی بودن شما نه تنها قرار نیست ضرری برای کنکوری خواندن داشته باشه بلکه خیلی خوب میتونید از مهارت هایی که در این راه یه دست آوردید استفاده بکنید و با انرژی خیلی کمتر از دانش آموزان دیگر زیست رو بخونید.

بچه های پساالمپیادی شیمی چطور؟

میشه گفت تنها المپیادی که ۹۰ درصد مطالبی که برای المپیاد لازم داشتید رو به مراتب آسون تر برای کنکور هم لازم دارید! در نتیجه میتونید وقت خیلی کمتری روی شیمی کنکور بذارید و صرف بقیه درس ها مثل زیست ( اگر که رشته تون تجربی هست) بکنید. همونطور که گفتم مطالب شیمی المپیاد و کنکور اشتراک خیلی زیادی با هم دارند و بعضی مسایل که دانش آموزان عادی مشکل زیادی در حل کردن یا فهمیدن شون دارند رو با اطلاعات المپیاد خیلی راحت  میشه جواب داد و اکثر پساالمپیادی های شیمی با وقت خیلی کمی که واسه این درس میذارن (شخصا حداکثر ۱ ساعت و حداقل ۱۰ دیقه در هفته) میتونن شیمی کنکور رو ۱۰۰ بزنن!

پس بیشتر برنامه ریزی تون رو روی خوندن زیست( که شیوه خوندنش رو کامل توضیح میدم) یا بقیه درس هایی که ضعف دارید متمرکز کنید؛)

خب ولی حالا زیست رو چطور بخونید اصلا!

متن کتاب رو کامل کامل باید مسلط باشید. بعضی دانش آموزان در این خصوص به شدت افراط می کنند و ممکن هست که خوندن هر صفحه رو نیم ساعت طول بدهند! درحالیکه تسلط بر متن کتاب و مهمتر از آن استخراج نکات استدلالی از همین متن یک فرآیند تدریجی خوندن و تست زدن لازم داره که خلاصه اش میشه این:

بار اول خوندن: عین این که میخواید در امتحان تشریحی مدرسه شرکت کنید.  تعاریف و مفهوم ها رو کامل بخونید و یاد بگیرید. تقریبا میشه در این مرحله ۶۰-۷۰ درصد متن کتاب را هم حفظ شد. به قید های کتاب هم توجه کنید. الان حتما میگید این که حفظیه دیگه! ولی نه واقعا! کتاب درسی برای اینکه وارد جزئیات نشود خیلی از موارد استثنا یا متفاوت را در قالب قید های “برخی” ، “بسیاری” آورده ولی نزدیک ۹۰ درصد این موارد را در کتاب های اصلی زیست دیدید و مطالعه کردید. درنتیجه خیلی راحت تر میتونید به خاطر بسپرید. حتی الامکان سعی کنید از درسنامه “هیچ” کتابی استفاده نکنید مگر برای فصل هایی مثل ژنتیک مندلی و جمعیت که نیاز به یادگیری محاسبات دارند. همیشه حواستون باشد نکات اضافی درسنامه ها هیچ نقشی در میزان پاسخگویی شما به سوالات ندارند و تنها کاربرد آنها میتواند یادگیری خط تفکری مولف باشد تا خودتون هم دیدگاه بهتری در مطالعه زیست و استدلال نکات داشته باشید.

بار دوم: چند بازه ۱-۲ ساعته تست. شروع تست هم از سوالات خیلی راحت کنکور (مثلا شروع از سال ۸۰) فقط و فقط یه این هدف که متن کتاب واستون جا بیفته و متوجه بشید به چه نکاتی باید توجه کنید. مطمئنا هرچقدر یه کنکور های اخیر نزدیک میشید متوجه میشید سوالا سخت تر و نکته دار تر میشود. نکات این سوالات رو یادداشت کنید و مهمتر از اون یاد بگیرید مثل طراح سوال قسمت های مختلف متن کتاب رو یه هم ربط بدید.

بار سوم: دوباره خوندن متن کتاب ولی این بار خیلی عمیق تر و مفهومی تر تا خودتون از کتاب نکته در بیارید و استدلال بکنید.

این نوبه سوم خوندن قطعا آخرین باری نیست که شما یک فصل کتاب رو میخونید! تا هر تعداد خوندن که برای آزمون های برنامه ای مسلط بشید (مثلا در بازه دو هفته ای) میتونید به خوندن مفهومی ادامه بدید ولی قبلا هم ‌گفتم افراط نکنید و نیازی نیست صرفا به خاطر اینکه زیست درس مهمی هست هرروز بخونید! یا هر بار ۵ ساعت! به قدر نیاز و تسلط وقت اختصاص بدید.

در اخر: میتونید برایی ارزیابی خودتون یک سری تست تالیفی سخت تر ولی قابل اعتماد بزنید. قابل اعتماد از این نظر که با نکات غلط و سردرگم کننده مواجه نشید. بهترین منابع تست از این نظر معمولا سوالات آزمون های برنامه ای سال های قبل هستند ولی کتاب های خوبی هم تالیف می شوند که میتونید استفاده کنید. فقط حواستون باشه همون اول سراغ این تست ها  نروید! هرچقدر هم به نظرتون تست های کنکور ساده باشه مدنظر داشته باشید برای یادگیری اولیه متن کتاب لازم هست و چیزی که در زیست کنکور به دردتان میخورد نکات مختلف درسنامه یا تست ها نیست بلکه تسلط به متن کتاب و “مهارت” استدلال نکات سر جلسه آزمون هست! شاید خند ه دار باشه که شما کلی نکته بلد باشید ولی سر جلسه دو تا نکته رو نتونید به هم ربط بدید در نتیجه سوال رو از دست بدید!

بقیه درس ها چی؟

خب برای اینکه برنامه ریزی درستی داشته باشید اول لازمه سطح خودتون رو مشخص کنید. طبق اون میتونید توصیه های لازم برای برنامه ریزی فاز اول مطالعتون رو (تابستان) در لینک مربوطه مشاهده کنید.

دوستانی که میخوان درس های کنکور را از صفر شروع کنند

دوستانی که در دوران مدرسه فقط نتوانستند وقت بیشتری برای تست و به اصطلاح کنکوری خواندن صرف کنند

Share

ورود