راهنمای جامع المپیاد زیست

فهرست مطالب راهنمای جامع المپیاد زیست

۱- المپیاد زیست چیست؟!

نقطه صفر مسیر المپیاد، تصمیم به شرکت در آن است. در صفحه المپیاد زیست چیست؟! وبسایت، با نحوه برگزاری المپیاد زیست، مزایا و معایب شرکت در آن، و ویژگی های افراد موفق در المپیاد آشنا می شوید.

۲- آشنایی با منابع المپیاد و نحوه مطالعه آن ها

در این فایل ها منابع المپیاد زیست معرفی گشته و اولویت مطالعه آن ها نیز مشخص می شود. در مورد هر یک از منابع نیز به فصل های مهم، اولویت مطالعه آن ها، و نکات مهم هر فصل و نحوه مطالعه آن ها اشاره می شود.

۳- نکات مشاوره ای

جوانب گوناگونی از زندگی دانش آموز المپیادی می توانند بر نتیجه المپیاد او تاثیر بگذارند. در این بخش در قالب ویدیوهایی فشرده، نکاتی گسترده را در زمینه افزایش کارایی و شانس موفقیت دانش آموز المپیادی بررسی می کنیم.

۴- برنامه های زمانبندی پیشنهادی

در این بخش یکسری الگوها جهت کمک به برنامه ریزی شما برای مطالعه المپیاد ارائه داده می شود. به عنوان مثال، چینش مطلوب خواندن منابع و زمان اختصاص داده شده به هر یک از آن ها را می توانید برای دانش آموزی که از سال نهم شروع به مطالعه المپیاد کرده است ببینید.

۵- موفقیت در المپیاد به سبک ناپلئونی!

در این بخش نهایی، حداقل ترین مواردی که یک دانش آموز المپیادی باید بداند را مشخص می کنیم. مخاطب این بخش کسانی هستند که برای آماده سازی خود برای آزمون زمان خیلی کمی دارند.
همانطور که در ادامه مشاهده می کنید، ویرایش جدید راهنمای جامع در حال تکمیل بوده و هنوز کامل نشده است. در این مدت، می توانید از ویرایش اول راهنمای جامع (فایل منابع المپیاد زیست Olympiadlab) استفاده کنید که خود راهنمای کاملی برای شرکت در المپیاد هست. این فایل را می توانید در انتهای صفحه دانلود کنید.

راهنمای جامع المپیاد زیست (ویرایش دوم)

المپیاد زیست چیست؟!

۱-۱- آشنایی با المپیاد زیست
۲-۱- آشنایی بیشتر با دوره تابستانی (دوره ۴۰) المپیاد زیست

مقدمه

۲- نحوه استفاده از راهنمای جامع

منابع المپیاد و نحوه مطالعه آن ها

۱-۳- نحوه مطالعه کمپبل
۲-۳- نحوه مطالعه فیزیولوژی و بیوشیمی
سایر منابع به زودی …

نکات مشاوره ای المپیاد

۱-۴- مقدمه – نحوه اعمال نکات آموزش داده شده در مسیر المپیاد

مطالب کامل مرتبط با این ویدیو را از اینجا بخوانید.

 

۲-۴- آشنایی با نحوه کارکرد پایه مغز و اعمال این اطلاعات بر زندگی المپیادی (به زودی)

 

۳-۴- آشنایی با working memory و اهمیت آن در حل سوالات المپیاد

مطالب کامل مرتبط با این ویدیو را از اینجا بخوانید.

 

۴-۴- نحوه ایجاد و حفظ تمرکز

مطالب کامل مرتبط با این ویدیو را از اینجا بخوانید.

 

۵-۴- بهینه سازی خواب (به زودی)

 

۶-۴- اصول برنامه ریزی و انجام مرور مباحث

مطالب کامل مرتبط با این موضوع را از اینجا بخوانید.

 

۷-۴- نکات کلی حل سوال المپیاد (به زودی)

 

۸-۴- نکات کلی شرکت در آزمون (به زودی)

راهنمای جامع – ویرایش اول

اولین ویرایش راهنمای جامع المپیاد زیست Olympiadlab در قالب فایل منابع المپیاد زیست در همان ابتدای پیدایش Olympiadlab ارایه شد که از آن زمان تا کنون المپیادی های بسیاری را در مسیر المپیاد از آغاز تا کسب مدال طلا راهنمایی کرده است. این فایل بدون شک کامل ترین راهنمای موجود برای استفاده از منابع المپیاد زیست بوده و تاکنون بیش از ۲۵ هزار بار در کانال تلگرام Olympiadlab مشاهده شده است. می توانید فایل را با کلیک بر روی لینک زیر دانلود کنید.

دانلود منابع المپیاد زیست – Olympiadlab

جایگاه برنامه های المپیادلب در مسیر المپیاد

تمامی برنامه های Olympiadlab با هدف کمک به دانش آموزان المپیادی در زمینه هایی که منابع المپیاد کاستی دارند و یا مطالعه آن ها بازده لازم را ندارد طراحی شده اند. این برنامه ها به طور کلی در دسته های زیر طبقه بندی می شوند.

۱- نرم افزار های آموزشی:

این نرم افزار ها مجموعه های فشرده ای از مباحث سوال خیز المپیاد هستند که با هدف توانمند سازی دانش آموزان در حل سوالات المپیاد طراحی شده اند. ویژگی مهم این نرم افزار ها این است که برای بهره بردن از آن ها صرفا نیاز هست مطالب پایه (در حد کمپبل) را بلد باشید اما در پایان آن همانند یک طلای جهانی مباحث را بلد خواهید بود! به طور کلی، بعد از اینکه کمپبل را خواندید یا همراه آن، این نرم افزار ها پر بازده ترین و فشرده ترین راه یادگرفتن مباحث مهم و کلیدی المپیاد هستند.
جهت آشنایی بیشتر با این نرم افزار ها و محیط آموزشی داخل آن ها به این صفحه بروید.
همچنین، در صورتی که تمایل به سفارش این ترم افزار ها را دارید، بر روی تصویر هر یک از مجموعه های زیر کلیک کنید.

۲- دوره های جامع حل مسئله:

مهم ترین بخش آماده سازی برای المپیاد، حل سوال و تمرین این مهارت است. ااز طرفی منابع سوال در اختیار دانش آموزان محدود بوده و همچنین تکنیک ها و به اصطلاح، فوت و فن های حل این سوالات در هیچیک از منابع آموزش داده نمی شود. دوره های حل سوال به شما این امکان را می دهند که ظرف مدت زمانی کوتاه، با اشکال بسیار متنوع و گوناگونی از سوال ها آشنا شده و تکنیک های حل آن ها را یاد بگیرید. همچنین، شرکت در این دوره ها هم به صورت حضوری و هم غیرحضوری مقدور بوده و در نهایت DVD فیلم های دوره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر با این دوره ها و ثبت نام در آن ها بر روی تصویر DVD زیر که مربوط به دوره جامع حل مسئله قبل از مرحله ۱ سال ۹۸ می باشد، کلیک کنید.

۳- دوره های انلاین:

از اهداف اصلی Olympiadlab، توسعه آموزش همگانی المپیاد و فراهم کردن امکان دسترسی به این آموزش ها برای همه دانش آموزان است. دوره های آنلاین راهی برای فراهم کردن کلاس های المپیاد در دسترس و از نظر اقتصادی به صرفه برای تمامی دانش آموزان در سطح کشور هستند. مباحث این دوره ها از میان مطالبی انتخاب می شوند که مطالعه آن ها برای بسیاری از دانش آموزان دشوار یا بسیار زمانبر بوده و آموزش آن ها توسط استاد بتواند بسیار کمک کننده باشد. نحوه تدریس در این دوره ها همانند DVDها به گونه ای است که شرکت در آن ها با حداقل دانش پیش نیاز مقدور بوده و از مطالب پایه پله به پله تا پیشرفته ترین مباحث (در سطح دوره تابستانی) پیش می رود.
برای آشنایی بیشتر با این دوره ها و مطلع شدن از کلاس های آنلاینی که هم اکنون در حال برگزاری هستند، بر روی شکل زیر کلیک کنید.

۴- دوره های آزمایشگاه:

در نهایت، یکی از کلیدی ترین بخش های المپیاد در دوره تابستانی آزمایشگاه و مهارت های عملی است که بخش قابل توجهی از نمره نهایی را به خود اختصاص می دهد. تمرین مهارت های عملی آزمایشگاه نیاز به آشنایی با آزمایش های مهم و پرتکرار و در اختیار داشتن فضا، مواد و وسایل لازم دارد. در نتیجه تمرین موثر این مهارت ها برای اکثر دانش آموزان اگر غیر ممکن نباشد، بسیار بسیار سخت است. در دوره های آزمایشگاه Olympiadlab، این شرایط را فراهم می آوریم که تحت نظر اساتید با تجربه، مهارت های مهم آزمایشگاه را بیاموزید و آن ها را تمرین کنید و به طور کلی با فضای آزمایشگاه دوره تابستانی آشنا شوید.

برای آشنایی بیشتر با اهمیت آزمایشگاه در المپیاد زیست و دوره های آزمایشگاه Olympiadlab اینجا را کلیک کنید.

Share

ورود