سلام دوستان!

این صفحه یک صفحه بسیار متفاوت از بقیه وبسایت olympiadlab.ir، و در عین حال به نظرم مهمممم ترین صفحه اون هست. در واقع المپیادلب رو از همون اول ایجاد کردم بیشتر به قصد یکسری صفحات اینچنینی. این صفحه معرفی یکسری کتاب هایی هست که تاثیرات شگرفی رو زندگی خودم داشتن و به نظرم میتونن همین تاثیر رو شما هم بذارن. کنار هر کتاب یه توضیح کوتاهی هست که حس (impression) کلی من از اون کتابه، میشه گفته توضیح اینه که “چرا باید این کتاب رو از نظر من خوند؟”. این توصیحات کوتاه در واقع حاصل نگاه به یک کتاب به خصوص در زمینه تجربه های خودم تو فراز و نشیب های متعدد زندگیم و کتاب هاییست که خوندم.
اکثر این کتاب ها به فارسی ترجمه شدن و میتونین خیلی راحت به صورت آنلاین بخرینشون. صرفا کافیه اسمشون رو تو گوگل جست و جو کنین.

مهم ترین کتاب از نظرم و رکن این صفحه!

اتوبیوگرافی بنجامین فرانکلین

شاید این انتخاب عجیب به نظر بیاد در نگاه اول :)، منتهی زندگی نامه بنجامین فرانکلین فوق العاده جذاب و شیرین و بسیار بسیار آموزنده است. مهمتر اینکه دلیل اصلی اینکه ایجاد یک چنین صفحه ای به ذهنم رسید کارهایی بود که فرانکلین در طول زندگی خودش انجام داد. تو زندگی نامش خیلی راحت و صادقانه در مورد هدف هاش، شکست هاش، موفقیت هاش، و مهمتر از همه، نقص ها و کاستی هایی که تو خودش احساس کرد و تلاش هاش که برای برطرف کردن اون ها صحبت میکنه و واقعا به هرکسی میتونه دید بهتری از معنی واقعی زندگی بده.

یه نکته مهم دیگه هم اینه که ارزش هایی فردی که تو این زندگی نامه میخونین، بنیان های ارزش هایی هستن که یک کشور به خصوص رو تو دنیا توانمند ترین کشور تاریخ کرده. جاری بودن این ارزش ها تو جامعه نخبه این کشور (که معادلش میشه شما و من) عامل پیش راننده این جامعه هستن. کتاب رو اگر بخونین فکر کنم خیلی راحت نبود همین ارزش ها رو تو جامعه خودمون میتونین ببینین.

در مجموع، خوندن این کتاب رو بی نهاااییت توصیه میکنم. فقط کتاب بیوگرافی برای بنجامین فرانکلین زیاد نوشتن (معروفترینشون کتاب Benjamin Franklin: An American Life نوشته Walter Isaacson بیوگرافی نویش اسطوره ای هست. منتهی کتابی که من اینجا میگم از زبان خود بنجامین فرانکلین هست. البته کتاب Isaacson رو هم بخونید که چه بهتر چون اون هم فوق العادست.

لازمه های موفقیت!

60-70 سال پیش (و امروزه در سیستم آموزشی کشور ما) فکر میشد که اصلی ترین عامل موفقیت IQ انسان هاست! منتهی مطالعات علمی با قدرت هرررر چه تمام این رو رد کردن و عملا نتیجه این شد که بی ربط ترین موضوع به اینکه موفق بشین یا نشین همین بحث IQ هست که بخش زیادی از اون به صورت ژنتیکی تعیین میشه :). این کتاب هایی که پایین هستن شاخصه هایی که مهم و تاثیرگذار هستن رو معرفی میکنن.
عامل اصلی موفقیت

سرسختی

آنجلا داکورث از شناخته شده ترین روان شناسان تو دنیاست! این کتاب فوق العاده هم رو یک مفهوم ساده به نام سرختی تمرکز میکنه. سرسختی به صورت خلاصه توانایی اینه که بعد از شکست هات دوباره پاشی و برای موفقیت تلاش کنی و نشون داده شده که مهممممم ترین عامل در تعیین موفقیت داشتن سرسختی در برابر مشکلات و شکست هاست. هر کسی که بخواد تو زندگیش کارهای بزرگی انجام بده قطعا و بی برو برگرد شکست هایی تو این راه میخوره. (اگر میبینین شکست نمیخورین تو چیزی، یعنی اصلا چالش جدیدی رو امتحان نمیکنین!) البته این کتاب راه های پرورش این ویژگی حیاتی رو هم به شما آموزش مید پس حتما بخونیدش. واقعا واقعا فوق العادست!

هوش هیجانی و جوگیر بودن ملت ما =)) !

Emotional Intelligence 2.0

هوش هیجانی یکی دیگه از موارد بسیار بسیار مهم در موفقیت تو کاره. این هوش در زمینه نحوه کنترل احساسات و بهره وری حداکثری از اونها چه در زندگی شخصی و چه در ارتباط با دیگران کلیدی ه و نقش خیلی مهمی داره. احساسات آدم که از بخش های پایه ای تر مغز منشا می گیرن، توانایی تصمیم گیری منطقی و صحیح رو از آدم می گیرن و منجر به عدم موفقیت در زمان حال و پشیمانی در آینده می شن. بعضی افراد خوش شانس به صورت ذاتی هوش هیجانی بالایی دارن، اما عمده ما اینطور نیستیم. ولی مشکلی نیست که با تمرین نشه حلش کرد! این کتاب راهکارهایی رو هم به شما برای بهبود هوش هیجانیتون میده و همچنین امکان سنجش این هوش وا با استفاده از تست های ساده ممکن میکنه.

البته این کتاب تا جایی که دیدم به فارسی ترجمه نشده. به جاش میتونین کتاب هوش هیجانی اثر دانیل گلمن رو بخونین.

دقت کردین تو کشور ما هر مشکلی پیش میاد خودمون تقصیری نداریم و “ایرانی ها” با “ایران بازی هاشون” در کنار “استکبار جهانی” عامل خرابکاری ان؟ =))

Extreme Ownership

لب کلام این کتاب اینه که اگر اشتباهی کردی، باید فقط از خودت ببینی. البته این معنیش این نیست خودتو “مقصر” بدونی. معنیش اینه لازمه گذر از مشکلات رو پیشرفت خودت، برطرف کردن نقاط ضعف خودت و تکرار نکردن اشتباهات گذشته بدونی. کتاب رو یه دور که میخونی یه مشکل اساسی کشور ما خیلی خوب نمایان میشه، کلا هیچکی مقصر نیست تو این کشور! همش عوامل گنگ بیگانه دارن مشکل آفرینی میکنن.

متاسفانه به نظر هنوز به فارسی ترجمه نشده این کتاب (البته شاید چون نوشته یک Navy Seal [سرچ کنین بشناسین :)] هست اجازش نیست). با این اوصاف اگر دست پیدا کردین به این کتاب از دستش ندین.

مغزتو بشناس!

مدت ها دانشمندا فکر میکردن  که اشتباهات انسان حاصل عملکرد اون بر اساس احساس و عدم عملکردش بر اساس منطقه. با مطالعات افرادی همچون Daniel Kahneman و Amos Tversky، مشخص شد این دیدگاه تا حد زیادی اشتباهه و نشون دادن که خیلی از اشتباهات آدم دقیقا ناشی از عملکرد منطقیش و چیزهایی به نام خطاهای شناختی هستن!
تجربه شخصی: زندگی هر چقدر که جلوتر میره تصمیم هایی که برای زندگیتون میگیرین سخت تر و سخت تر میشن. تو این تصمیم گیری ها معمولا کلی فکر درست و نادرست و بزرگ و کوچیک به ذهن آدم میرسه و تصمیم گیری سرراست رو عملا غیر ممکن میکنه! واسه همین آدم باید بتونه تو اینجور شرایط تشخیص بده کدوم افکارش از احساستش منشا میگیرن (بحث خوش هیجانی)، کدوم افکارش از خطاهای شناختی منشا میگیرن (که خیلی خیلی زیاد هم هستن!)، و در نهایت اون اندک!! افکار منطقی که وجود داره کدوما هستن!. این کتاب هارو حتما بخونید تا آماده باشید!
شروع راه آشنایی با مغز!

هنر شفاف اندیشیدن

از بین کتاب هایی که تو این صفحه می بینین، این کتاب اولین کتابیست که خوندم (اونم به صورت کاملا شانسی از فرط سر رفتن حوصله در انتظار پرواز تو فرودگاه فرانکفورت خریدمش 🙂 – بهترین خرید زندگیم تا به حال). بسیار جذاب و با تقسیم بندی مناسب که حتی برای کسایی که خیلی کتاب خون نیستن، ساده و روونه و آدم رو خسته نمیکنه. این کتاب خطاهای شناختی رو با داستان های واقعی از زندگی روزمره تشریح می کنه که در نتیجش شما هم می تونین خیلی سریع این خطاها را تو زندگی خودتون شناسایی کنین (و بنا به تجربه شخصی، مایه اعصاب خوردی خانواده و دوستان بشین =)) ). قدم اول خیلی خوبیه در مسیر شناخت کاستی های مغز انسان!

خدای کتاب! یعنی جدی جدی خدای کتاب!

تفکر، سریع و آهسته

این شاهکار رو یه برنده جایزه نوبل که دیدگاه عمومی به نحوه تفکر انسان را بالکل زیر و رو کرده نوشته!!! لازمه بیشتر بگم؟ :))

به عبارتی نسبت این کتاب به کتاب هنر شفاف اندیشیدن، مثل نسبت بیوشیمی Voet به کتاب خلاصه بیوشیمی لنینجره. یعنی فوق العاده کامل تر (و البته به نسبت سنگین تر) ه. میزانی از دانش و علم و تجربه که تو نوشتن این کتاب متبلور شده تو یک کلام، نفس گیره (حداقل برای من) و شما رو از یک نکته حیرت انگیز به یک نکته حیرت انگیز تر میبره!

تو این کتاب به اعماق کارکرد مغز انسان، خطاهای اون، و دلیل اصلی وجود این خطاها پی میبرین. دوبار خوندمش (انگلیسیش 400 صفحست) ولی یه دو باری هم میخوام بخونمش بازم!

نظم دنیا رو بشناس!

اگه 2 تا کتاب بالا رو خونده باشین، میدونین که آدما ناخودآگاه سعی میکنن واسه هر اتفاقی ساده ترین توجیه رو که توش یه رابطه علت معلول مشخص هست قبول کنن. این باعث میشه دنیا رو هم خیلی ساده تر از اون چیزی که هست در نظر بگیرن! این کتاب ها رو بخونین دید یه ذره واقعی تری از دنیا داشته باشین.
دنیا بیشتر تصادفی ه تا منظم!

قوی سیاه

این هم کتاب جالبیست در نوع خودش! نیکولاس نسیم طالب یه آماردان لبنانی الاصل ه که تو زمینه پدیده های تصادفی تخصص داره. این کتابش در واقع دیدگاهش نسبت به جهان و اینکه چقدر به صورت تصادفی میتونه باشه رو شرح میده. بیانشم من دوست دارم (تو انگلیسیش خیلی از کلمات قلمبه سلمبه استفاده میکنه که البته به مزاق خیلی ها خوش نمیاد، من مشکلی نداشتم) و به نظرم حرف جالب و منطقی ای (حداقل در مورد بخش بزرگی از پدیده ها) میزنه. گرچه باید بگم کم هم نقد نشده این کتاب. کلا این کتاب ها رو که میخونین، بد نیست نقداشون رو هم بخونین تو اینترنت (همشون نقد شدن تقریبا غیر تفکر سریع و آهسته که خوب کسی نمیتونه حرف بزنه اصلا در موردش 🙂 ). در مجموع خیلی تو دیدگاهتون نسبت به مسایل دنیا میتونه موثر باشه و توصیه میکنم حتما بخونیدش.

همیشه میگیم از لازمه های موفقیت شانس ه! شانس دقیقا یعنی چی حالا؟

Outliers

اول بگم که این کتاب به فارسی با عنوان “نخبه ها چگونه نخبه می شوند؟!” ترجمه شده منتهی چون به نظرم اصلا نمیتونه معنی outlier رو برسونه، ترجیح دادم از اسم و کاور انگلیسیش استفاده کنم.

این کتاب رو تو یه مسیر تهران – تبریز تو راه خوندم [این کتابا کاری میکنن آدم تایمش تو جاده از تایمش تو خونه مفیدتر باشه :)]. موضوعش در مورد عوامل موثر در موفقیتن که نشون میده موفق شدن (البته بیشتر موفق شدن های خیلی کلان) خیلی ریزه کاری های زیادی داره که حتی شاید بخش بزرگیش دست آدم نباشه :). از طرفی هم یه سری الگوهایی هم هست که تو داستان این موفقیت ها تکرار میشه و قابل تقلیده! مثلا کتاب در مورد عوامل موثر بر موفقیت زیاد بیل گیتس و یا موفقیت کلان مهاجران یهودی در نیویورک طی قرن اخیر صحبت میکنه.  در مجموع کتاب قشنگی بود.

در مورد کتاب ها با من حرف بزنین!

خیلی دوست دارم نظراتتون رو در مورد کتاب ها بشنوم. به نظرتون کتاب دیگه ای هست که خوبه تو لیست باشه؟ به بهتره کتابی از بین این کتابا تو لیست نباشه؟ چطور میشه این صفحه رو بهتر کرد؟ کلا هر نظری داشتید حتما حتما از طریق اکانت من تو تلگرام (telegram.me/olympiadlab) بیایید با من صحبت کنید. خیلی خیلی خوشحال میشم.