logo-1845

آشنایی با المپیاد زیست

با این راهنما مسیر موفقیت در المپیاد و معافیت از کنکور را شروع کنید.
مشاوره تلفنی رایگان در مورد المپیاد
دانلود راهنمای قدم به قدم موفقیت در المپیاد

اگر در المپیاد شرکت نکنید، شانس کسب یک افتخار در کلاس جهانی را از دست میدهید!

المپیاد زیست یک مسابقه علمی است که هر سال بین دانش آموزان دبیرستانی برگزار می گردد و موفقیت در کسب مدال در آن مزایای بسیار زیادی از جمله معافیت از شرکت در کنکور سراسری دارد.

همچنین المپیاد زیست برگزار شده در ایران همانند المپیادهایی که در سایر کشور های جهان (از جمله آمریکا و اروپا) برگزار می شود زیر نظر سازمان المپیاد جهانی زیست شناسی بوده و از استانداردهایی پیروی می کند. در نتیجه اهمیت و جایگاه کسب دستاورد در المپیاد زیست شناسی چه در سطح جهان و چه در سطح ایران برای همه افراد در کشورهای مختلف شناخته شده و قابل فهم است.

در این مسابقه، دانش آموزان باید با حل سوالات و مسائل سطح بالا از شاخه های مختلف علم زیست شناسی (بیوشیمی، اکولوژی، زیست شناسی سلولی و …) طی چند مرحله به رقابت بپردازند. همین موضوع یکی از مزایای اصلی المپیاد است چرا که با این مباحث فوق العاده جذاب آشنا می شوید و زمان خود را به مطالعه مباحثی که واقعا به آن ها علاقه دارید اختصاص می دهید. هیچ المپیادی نبوده است که بعد از پایان دوران المپیادش، دلش برای دوران طلایی که به خواندن این مباحث جذاب صرف شد، تنگ نشده باشد!

و اما در نهایت، جذابیت اساسی المپیاد زیست محک زدن توانایی خود در برابر یک چالش بزرگ است. در واقع شاید اصلی ترین مزیت شرکت در المپیاد همین رشد علمی، شخصیتی و فردی است که المپیادی ها در رویارویی با این چالش تجربه می کنند، انسان هایی نترس می شوند که از روبرو شدن با چالش هایی که در زندگی بقیه از آن ها فرار می کنند، هراس ندارند؛ و برازنده لقب “المپیادی” می شوند!

مزایای کسب مدال در المپیاد زیست

معافیت از کنکور سراسری برای دارندگان مدال طلا

دارندگان مدال طلا می توانند در هر رشته ای در حوزه علوم تجربی و در هر دانشگاهی که بخواهند، تحصیل کنند.

سهمیه کنکور سراسری برای دارندگان مدال نقره و برنز

دارندگان مدال نقره و برنز در صورت کسب 80 درصد تراز آخرین نفر قبول شده از رشته مد نظر خود، می توانند در آن رشته تحصیل کنند.

معافیت از طرح اجباری وزارت بهداشت برای دارندگان مدال طلا

دارندگان مدال طلا نیازی به سپری کردن طرح 24 ماهه نیروی انسانی وزارت بهداشت برای تکمیل تحصیلات خود نیستند.

عضویت در بنیاد ملی نخبگان برای کسب کنندگان مدال

عضویت در و استفاده از تسهیلات متنوع بنیاد ملی نخبگان در طول دوران تحصیل با تمامی مدال های المپیاد

مزایای عضویت در بنیاد ملی نخبگان

 • معافیت از خدمت سربازی

  امکان انجام پروژه علمی در عرض 14 ماه و در موسسات علمی به جای خدمت سربازی 24 ماهه در یگان های نظامی

 • "Straight" شدن در آزمون های تحصیلات تکمیلی

  امکان شرکت در آزمون های تحصیلات تکمیلی حوزه علوم پزشکی (مانند آزمون تخصص پزشکی) پیش از سپری کردن طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

 • تسهیلات جذب در موسسات علمی

  تسهیلات جذب در موسسه های علمی، شرکت های دانش بنیان و نهاد های فناورانه بعد از فارغ التحصیلی

 • تسهیلات علمی و فرهنگی

  پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی مانند اعطا کمک هزینه اجرای پروژه ها و فرصت مطالعاتی داخلی و خارجی

ما هم قبل از شروع مسیر المپیاد، نگرانی هایی در مورد سختی و ریسک های مسیر داشتیم، ولی …

1

ریسک عقب ماندن از درس های مدرسه و کنکور

واقعیت قضیه این است که اگر بتوانید در کنار درس های المپیاد، درس های مدرسه خود را نیز یاد بگیرید، المپیاد هیچ ریسکی برای امتحانات نهایی یا کنکور شما، حتی اگر مدالی در آن کسب نکنید، ندارد! المپیادی های بسیار زیادی که هر سال بعد از پایان دوران المپیاد خودشان، بهترین رتبه ها را در کنکور کسب می کنند گواهی بر این موضوع هستند. زود شروع کردن مسیر المپیاد و/یا استفاده از دوره های المپیادلب که مباحث را به صورت فشرده به شما آموزش می دهند، به شما اجازه می دهند به راحتی آماده سازی المپیاد را در کنار دروس مدرسه و سایر فعالیت های خود پیش ببرید و نگران ریسک مسیر نباشید.

2

نگرانی از عدم اطلاع از المپیاد در مدرسه و خانواده و نبود راهنما

در این مورد نیازی به هیچ نگرانی نیست. در المپیادلب برای تمامی قدم های المپیاد، راهنما جامع و کاملی از نظر منابعی که باید بخوانید، نکاتی که برای مطالعه و مرور باید رعایت کنید، نحوه تمرین حل سوال، نحوه آماده شدن برای آزمون ها و … به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده ایم. قدم به قدم مسیر مشخص است، صرفا نیاز است شجاعت شروع آن را داشته باشید!

3

دشواری مباحث و نبود کلاس و معلم برای آموزش و رفع اشکال

در این راستا نیز المپیادلب دوره های آموزشی فشرده ای ایجاد کرده که در عین هزینه بسیار مناسب و به صرفه بودن، به المپیادی های کثیری در آماده شدن برای المپیاد و کسب مدال کمک کرده اند. تازه، این دوره ها امکان رفع اشکال مباحث آموزش داده شده به کمک دارندگان مدال طلای المپیاد زیست را نیز دارند. در واقع شما می توانید هرجایی که نیاز داشتید، با صرف هزینه زمانی و مالی که بسیار کمتر از هزینه لازم برای خرید و مطالعه کتاب های یک مبحث است، هر آن چه برای کسب مدال در المپیاد به آن نیاز دارید را بیاموزید.

4

عدم داشتن توانایی کافی (هوش، استعداد و …) برای شرکت در المپیاد

برخلاف تصور عموم، توانایی های ذهن شما ثابت و غیرقابل رشد نیستند! یکی از اهداف اصلی ما درالمپیادلب آشنا کردن شما با علم روز دنیا در زمینه تکنیک های تقویت قابلیت های ذهنی و مهارت های فردی (مثل قدرت پردازش مغز، حافظه، تمرکز، مدیریت استرس و …) است. تکنیک هایی که بسیار ساده هستند و هر کسی می تواند آن ها را نه تنها در المپیاد بلکه در تمام طول زندگی خود اعمال کند و به سطوح بالاتری از موفقیت دست یابد. خودتان و ورژنی از خودتان می توانید بسازید را دست کم نگیرید!

المپیادی های قبلی در مورد تجربه خود از مسیر المپیاد چه می گویند؟

علی ملکی آرام
علی ملکی آرامالمپیادی سابق - دانشجوی سلولی مولکولی دانشگاه شهید بهشتی تهران
بیشتر بخوانید
المپیاد برای من یک فرصت عالی برای آشنایی با درک و تحلیل پیشرفته درباره یک موضوع بود. این نوع از تفکر نه تنها در کنکور و دروس دانشگاهی ، بلکه در تحقیقات علمی هم بسیار ارزشمند است. همچنین در المپیاد به دلیل مطالعه رفرنس های مرجع علمی ، بعد از ورود به دانشگاه ، دروس دانشگاهی در حوزه زیست شناسی صرفا جنبه مروری پیدا می کنند و المپیادی ها می توانند در دانشگاه بسیار بدرخشند.
محمدامین حسینی
محمدامین حسینینقره کشوری دوره 26 المپیاد زیست
بیشتر بخوانید
اگر بخواهم خیلی کوتاه مهم ترین تجربه ای که تو مسیر المپیاد کسب کردم رو برای یک نفر تعریف کنم ،قطعا با موضوع*شناخت بیشتر خودم*شروع میکنم ... در ابتدای مسیر المپیاد به شخصه فردی به شدت کمالگرا بودم (که افرادی با این استایل شخصیی مشکلات زیادی به نوبه خود در مسیر هدفشون پیش رو دارند)، فراز و نشیب های این مسیر و چالش هایی که برام ایجاد شد باعث شد درک بهتری نسبت به ویژگی شخصیتی خودم پیدا کنم و با شناخت بیشتر نسبت به خودم در مسیر هدفم قدم بردارم... این یکی از مهم ترین درس هایی بود که از چالش های المپیاد به شخصه گرفتم و نه تنها در این مسیر بلکه در تمام مراحل زندگی قطعا اثرگذار خواهد بود . متفاوت شدن و انتخاب مسیری به نوبه ی خودش پر ریسک، تجربه ای بسیار ارزشمند هستش که یک المپیادی با تمام وجودش این موضوع رو تجربه کرده و به نظرم ارزش امتحان کردنش رو داره، به نظرم برای یک انسان خیلی کم از این سبک ریسک ها پیش میادش و نباید از دستش داد
نیما راستی
نیما راستیطلای کشوری - دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
بیشتر بخوانید
المپیاد مسیری بود و هست که زندگی منو شکل داده و میده، شخصیتم، دوستام، اساتیدی که باهاشون آشنا شدم، و کلییی چیزای دیگه، که خیلی فراتر از فقط یه مدال و چندتا آزمون پشت سر همه. اون عمقی از درک که المپیاد توی حل هر مسائلی، مثل مسائل روزمرهٔ زندگی به فرد میده خیلی چیز با ارزشیه و به نظرم اگه این مسیر رو انتخاب نمی‌کردم این دید رو نداشتم، و لذت اینجور فکر کردن ازم گرفته می‌شد 🙂 درسته یسری معایب داره، همونطور که میگن دانش درده اینم همونه و عیب اصلی المپیاده(شاید الان نفهمین چی می‌گم و بعدا متوجه میشین)، ولی با این وجود المپیاد مسیریه که نه تنها از لحاظ علمی، بلکه از سایر جنبه‌های زندگی هم خیلی کمکتون می‌کنه"
زهرا حسینی نیا
زهرا حسینی نیا طلای جهانی - دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
بیشتر بخوانید
بنظرم دوران دبیرستان، بهترین بازه برای یادگیری هرچه بیشتر و عمیق تر هست، و مسیر المپیاد، مستقل از نتیجه نهایی، فرصت این رو به من داد که نگاه متفاوتی به علم پیدا کنم، سوال بپرسم و چرایی و چگونگی اتفاق افتادن خیلی از پدیده‌ها رو بفهمم. این نگاه در ادامه مسیر اکادمیک هم خیلی کمک کننده و مفید بود و باعث انسجام بیشتر اطلاعات و فهم و یادگیری عمیق تر میشد. آزادی عمل بیشتر توی مسیر مطالعه و گستردگی بیشتر مطالب هم یکی از مزیت های اصلی برای من بود؛ و یک نکته خیلی مهم دیگه، ارتباط برقرار کردن با افراد توانمند با علایق نسبتا مشترک بود که در طولانی مدت، این ارتباطات خیلی روی مسیر زندگی و طرز فکر من تاثیر مثبت داشت.
امیرحسین کاظمی فر
امیرحسین کاظمی فرنقره کشوری - دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
بیشتر بخوانید
شاید بشه گفت زمان المپیاد بهترین دوران تحصیل من بود. از معدود زمان‌هایی که واقعا از درس خوندن لذت می‌بردم و خسته نمی‌شدم. البته تا حدی المپیاد قمار بود. ممکن بود نتونم سهمیه کنکور رو بدست بیارم و همین قضیه من رو نسبت به خیلی‌های دیگه جلو یا عقب تر ببره. ولی این ریسکی بود که پذیرفته بودم و اگر الان هم برگردم به اون دوران باز هم مسیر المپیاد رو انتخاب میکنم. المپیاد علاوه بر امتیاز‌های ویژه تحصیلی در زندگی روزمره هم کمک بزرگی برای من بوده. تونستم دید بهتری نسبت به مسائل اطرافم و علت و چگونگی شکل گیری اون ها داشته باشم.
شقایق عبداللهی
شقایق عبداللهیالمپیادی سابق - دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان
بیشتر بخوانید
بزرگترین یادگار المپیاد برای من قوه ی استدلال و خلاقیتی هست که به شدت در این مسیر تقویت شد. این قوه حس میکنم میتونه در تموم مسیر تحصیلی شغلی آدم رو از بقیه متمایز کنه، مخصوصا تو رشته ی من پزشکی، که بیشتر اساسش حفظ کردن مطالب هست، میتونه وجه تمایز و برگ برنده ی قوی ای برای فعالیت در کارهای پژوهشی و … باشه. اما اگه سمت المپیاد‌ میاین باید احتمال قبول نشدن رو به جون بخرین، چون حقیقتا احتمال خیلی بزرگیه. در کل بخوام صادق باشم، اگر از مدرسه ای هستین که باید از همه ایزوله بشین تا المپیاد بخونین، ینی اگر اطرافتون «جو المپیاد» وجود نداره واقعا تو تصمیمتون تجدید نظر کنین. واقعا اذیت میشین. در کل بخوام بگم المپیاد تجربه ی به شدت ریسکی، اما به شدت متفاوت و لذت بخشیه"
قبلی
بعدی

کمک المپیادلب به آن ها در مسیر المپیادشان چگونه بوده است؟

زهرا حسینی نیا
زهرا حسینی نیا مدال طلای جهانی (پرتغال 2021) و طلای کشوری دوره 23
بیشتر بخوانید
پکیج جامع المپیادلب برای مرور فیزیولوژی گیاهی و آناتومی و سیستماتیک گیاهی خیلی کمک کننده بود به اکثر نکات مهم اشاره شده بود که معمولا یک جا پیدا نمیشوند و تعداد زیادی برش بررسی شد که به فهم اناتومی کمک میکند. در درس سلولی و مولکولی و بیوشیمی هم روش های سلولی مولکولی و کاربردهایشان توضیحات خوبی داشت که در حل سوالات کمک کننده اند.
 آرمان بحری
آرمان بحری مدال طلای کشوری دوره 23 المپیاد زیست
بیشتر بخوانید
"... من ساکن تنکابن هستم و ساکن تهران نیستم برای همین دسترسی خیلی کمی به استاد داشتم. از اونجایی که مبحث تشخیص برش های گیاهی اهمیت بالایی داره نرم افزار سیستماتیک و آناتومی گیاهی المپیادلب رو خریدم و دیدمش و از نکات مهمش هم نکته برداری کردم و واقعا بعد از دیدنش مشکلی از بابت تشخیص برش گیاهی حس نکردم.
ادیب وفا فلاح پور
ادیب وفا فلاح پور مدال نقره جهانی (پرتغال 2021) و طلا 1 کشوری دوره 23
بیشتر بخوانید
... دوره سیستماتیک گیاهی المپیادلب همه نکات مهم رو کنار هم جمع آوری کرده و با عکسای خوبی که داره واقعا نیاز منو برای سیستماتیک گیاهی برطرف کرد بخش مربوط به آناتومی هم مبحث مقطع عرضی رو خیلی خوب توضیح میده که یکی از مباحث مهم مرحله 1 و 2 و حتی دوره تابستانیه ...
محمد امین خرقانی
محمد امین خرقانی مدال طلای کشوری و نقره جهانی (مجارستان 2019) المپیاد زیست
بیشتر بخوانید
برای منی که تو گرگان درس میخوندم و اونجا نه امکانات ازمایشگاهی چندان و نه استادای مناسبی وجود نداشت، فیلمای دسته بندی شده تو مباحث مختلف آزمایشگاه تو وبسایت المپیادلب باعث شد یه شناخت نسبی برای تئوری آزمایشگاه به دست بیارم. .... در نهایت هم تو دوره ازمایشگاه المپیادلب تونستم دانسته های خودم رو یه محک بزنم و خودم رو در شرایط ازمون قرار بدم.
امیرحسین شاهسوند
امیرحسین شاهسوند مدال طلای کشوری و برنز جهانی (ژاپن 2020) المپیاد زیست
بیشتر بخوانید
"...تا اینکه متوجه شدم فایلی وجود داره به اسم 'منابع المپیادلب' که تمام منابع رو به صورت جزئی و مرحله به مرحله توضیح داده. این فایل در طول المپیاد منبع اصلی من برای اولویت بندی مطالعه منابع بود و خب مشکلم رو هم کاملا حل کرد.
دانیال آزادی
دانیال آزادی مدال طلای کشوری المپیاد زیست
بیشتر بخوانید
مجموعه ویدیو های آزمایشگاه وبسایت المپیادلب یه جمع آوری خیلی خوبی از ویدیو های مفید آموزشیه که میتونید با مهارت ها و مبانی آزمایشگاهی و با فضای آزمایشگاه به خوبی داخلش آشنا بشید."
قبلی
بعدی

با المپیادلب و بنیانگذار آن، محمد امین صادقی، بیشتر آشنا شوید

 • دارنده مدال طلا در المپیاد جهانی زیست شناسی 2015 (آرهوس، دانمارک)
 • مدال طلای یک کشوری و نفر اول در دوره انتخابی تیم ملی المپیاد زیست سال 1393
 • دکترای عمومی رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • محقق رشته های علوم اعصاب و هوش مصنوعی در پزشکی با مقالات متعدد چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی

از زبان دکتر صادقی با المپیاد زیست آشنا شوید

المپیادلب تاکنون افتخار همراهی با المپیادی های زیادی را داشته است

مدال های طلایی که در دوره های المپیادلب شرکت کرده اند.
0
المپیادی هایی که با کمک المپیادلب از آزمون مرحله 2 قبول شده اند.
0
کاربرانی که از آموزش و کیفیت دوره های المپیادلب کاملا راضی بوده اند.
0
المپیادی هایی که از خدمات گوناگون المپیادلب استفاده کرده اند.
0
تعداد ساعاتی که کاربران از دوره های المپیادلب استفاده کرده اند.
0

نحوه برگزاری المپیاد زیست در یک نگاه

زمانبندی کلی برگزاری المپیاد

آزمون مرحله اول

اوایل بهمن ماه

آزمون مرحله دوم

اوایل اردیبهشت ماه

دوره تابستان

 طی فصل تابستان

دوره انتخابی تیم

طی سال تحصیلی بعد

المپیاد جهانی

اواخر تیر ماه

چه کسانی می‌توانند در المپیاد شرکت کنند؟

دانش‌آموزان پایه های دهم و یازدهم می توانند در المپیاد زیست شرکت کنند و برای کسب مدال تلاش کنند. البته پروسه آمادگی برای المپیاد معمولا حداقل 6 ماه قبل از آزمون ها و یا حتی پیش تر از آن (پایه هفتم یا هشتم) آغاز می گردد.

در هر دوره المپیاد چند نفر مدال می برند؟

1. در هر دوره المپیاد از میان کسانی که در آزمون مرحله اول شرکت می کنند، حدود 1000 نفر قبول شده و در آزمون مرحله دوم شرکت می کنند.

2. از بین این افراد، بین 35 تا 45 شرکت کننده از مرحله دوم قبول شده و به دوره تابستانه المپیاد زیست راه می یابند.

3. طی آزمون های برگزار شده در دوره تابستان، 8 نفر اول برنده مدال طلای کشوری می شوند و سایر افراد مدال نقره یا برنز دریافت می کنند.

4. از بین 8 نفری که طلا می شوند، طی دوره انتخابی تیم ملی 4 نفر انتخاب شده و به المپیاد جهانی زیست شناسی اعزام می شوند.

5. این 4 نفر در المپیاد جهانی با نمایندگان بیش از 70 کشور رقابت کرده و شانس کسب مدال های جهانی را دارند.

المییاد زیست

چه ارگان هایی المپیاد را برگزار می‌کنند؟

1. باشگاه دانش پژوهان جوان
یک نهاد زیرمجموعه آموزش و پرورش است که مسئول مستقیم برگزاری آزمون های المپیاد، دوره تابستان، دوره انتخابی تیم و اعلام نتایج آن هاست.

2. کمیته ملی المپیاد زیست
کمیته ملی المپیاد زیست مجموعه ای از اساتید دانشگاه و المپیادی های سابق است که سوالات آزمون های المپیاد را طراحی می کنند.

3. شورای عالی انقلاب فرهنگی
قوانین اساسی المپیاد های علمی مانند مزایای کسب مدال در المپیاد و تعداد مدال های ارائه شده توسط این شورا تعیین می شوند.

4. سازمان جهانی المپیاد زیست شناسی (International Biology Olympiad)
این سازمان برگزار کننده المپیاد های جهانی زیست شناسی و مرجع کمیته های علمی تمامی کشورها در برگزاری المپیاد زیست است.

نحوه ثبت نام در المپیاد زیست

هر سال معمولا اوایل آذر ماه بخشنامه برگزاری المپیاد های علمی توسط باشگاه دانش پژوهان جوان به مدارس اعلام می شود. داخل این بخشنامه زمانبندی، نحوه ثبت نام، نحوه برگزاری آزمون های المپیاد در آن سال تحصیلی و همچنین مزایای در نظر گرفته شده برای مدال آوران المپیاد آن دوره با جزئیات نوشته شده اند. زمان ثبت نام در المپیاد هر سال معمولا اواخر آذر و به صورت اینترنتی است. بخشنامه المپیادهای سال تحصیلی 1401-1402 را می توانید با کلیک بر روی اینجا دانلود کنید.

مسیر کُلی شرکت در المپیاد زیست

چطور باید المپیادی شوم؟

۱.تصمیم قطعی برای شرکت در المپیاد بر اساس توضیحات

۲.شناخت منابع لازم

۳.برنامه ریزی بر اساس زمان بندی توضیح داده شده

۴.شروع قاطع مطالعه منابع و تمرین حل سوال و استمرار در این مسیر

شرکت در المپیاد یا شرکت نکردن … مسئله این است!

میدانیم تصمیم گرفتن برای ورود به المپیاد سخت است، مسیری که خیلی از مسیر عادی و عمومی متفاوت بوده و در نگاه اول خیلی پرریسک به نظر می رسد. ولی ما خودمون کسانی هستیم که توانستیم از شهرهای مختلف در المپیاد بهترین مدال ها را کسب کنیم و بعد از آن طی 6 سال گذشته با بیش از 1500 نفر المپیادی همراه باشیم.

در این مدت توانستیم به المپیادی های زیادی کمک کنیم تا مدال کسب کنند و از کنکور معاف شوند یا یک سهمیه قوی برای کنکور کسب کنند که خیالشان از ورود به رشته و دانشگاه مد نظرشان راحت باشد. با المپیادی های زیادی هم همراه بودیم که حتی اگر در المپیاد نتیجه نگرفتند، طی مسیر المپیاد آنقدر اطلاعات جدید کسب کردند، روش هایی برای بهبود توانایی های مغزی و مهارت های فردی خود یاد گرفتند، و ظرفیت خود برای برنامه ریزی و درس خواندن و تلاش برای رسیدن به هدفشان را زیاد کردند که در نهایت در کنکور هم موفق شدند.

به خاطر همین تجارب است که می توانیم هم به شما هر چیزی که نیاز هست بدانید تا بتوانید تصمیم بگیرید وارد مسیر المپیاد شوید یا نه را بگوییم، هم اگر وارد مسیر المپیاد شدید بگوییم که چطور شانس موفقیت خود در المپیاد را حداکثر کنید، و هم اینکه مسیر المپیاد خود را چگونه پیش ببرید که در نهایت بیشترین اثر مثبت را در زندگی شما داشته باشد.

پس توصیه میکنیم مسیر المپیاد را همین امروز با دانلود راهنمای قدم به قدم مسیر المپیاد شروع کنید، هر سوالی هم داشتید می توانید فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم و به آن ها پاسخ دهیم.

سوالات رایج در مورد المپیاد زیست

شرکت در آزمون­ های المپیاد و کسب مدال در پایه های دهم و یازدهم ممکن است. البته پروسه آماده سازی برای این آزمون ­ها معمولا قبل ­تر شروع می­شود (حتی از پایه هفتم) تا در نهایت در پایه­ های دهم و یازدهم آمادگی کافی برای برنده شدن در رقابت را داشته باشید. همچنین، اگر در پایه دهم مدال طلا کسب کنید، می ­توانید یک سال زودتر وارد دانشگاه شوید.

بله! شاید المپیاد زیست بین تمامی المپیاد­­ها از این نظر استثنا باشد که هر ساله تعداد زیادی از مدال ­داران دانش آموزان غیر تهرانی و حتی از شهرهای کوچک ­تر و غیر مرکز استان (مثلا شهر نقده در استان آذربایجان غربی) هستند. این موضوع ناشی از توجه ویژه کمیته المپیاد زیست شناسی به بحث عدالت آموزشی و طرح سوالات آزمون ها به نحوی است که بیشتر توانایی تحلیل و استدلال شرکت کنندگان را بسنجند تا حفظیات و دانش مطالب تکراری. یک زمانی دانش آماده سازی برای المپیاد محدود به مدارس بزرگ در شهرهای بزرگ بود، ولی الان هر چیزی که لازم است بدانید را در المپیادلب به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار میدهیم و هیچ بخشی از مسیر برای شما ناشناخته نخواهد بود.

بله، به خصوص اگر مسیر المپیاد را زود شروع کنید (اوایل پایه دهم یا زودتر) و یا از برنامه جامع المپیادلب استفاده کنید. وقتی زمان کافی برای آماده سازی داشته باشید، نیازی هم به زدن از تایم دروس مدرسه نخواهید داشت و از این راه دیگر نگران عواقب نتیجه نگرفتن در المپیاد نیز نخواهید بود. در بدترین حالت مجبور می شوید در نهایت در کنکور شرکت کنید در حالی که درس ­های دبیرستان را بلد هستید و در یکسال باقی مانده تا کنکور (سال دوازدهم) می توانید به راحتی آماده سازی اختصاصی کنکور (مثلا تمرین تست زنی و آزمون دادن) را نیز انجام دهید.

بله، مدال داران زیادی بوده اند که از همان مقطع لیسانس از دانشگاه­ های برتر کشورهایی مانند آمریکا و کانادا پذیرش گرفتند. البته کسب مدال به تنهایی لازم و کافی نیست (و مثلا دانش زبان انگلیسی خیلی خوبی هم نیاز هست داشته باشید). اما در هرصورت داشتن مدال یک امتیاز بسیار بسیار بزرگ است چرا که به تمامی موسسات آموزشی مدرکی بدون شک و شبهه و شناخته شده از نظر جهانی از توانایی­ های شما ارائه می دهد.

مسیر المپیاد زیست حالا ساده تر و سریع تر از همیشه شده است!

پس از همین امروز مسیر المپیاد را شروع کنید. المپیادلب نیز در هر قدم مسیر همراه شماست و شما را تنها نمی گذارد.

مشاوره تلفنی رایگان در مورد المپیاد
دانلود راهنمای قدم به قدم موفقیت در المپیاد

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به المپیادلب می باشد

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://olympiadlab.ir/?p=22604
[aparat id='iybdS']