عضویت در وبسایت المپیادلب

اگر که کد تایید را دریافت نمی کنید، احتمالا به دلیل آن است که دریافت پیامک های تبلیغاتی را برای شماره خود غیرفعال کرده اید. اصطلاح این کار در مخابرات بردن شماره به لیست سیاه است.

به عنوان راه حل 2 کار می توانید انجام دهید:

 1. با شماره موبایل دیگری امتحان کنید.
 2. می توانید شماره خود را به صورت موقت از لیست سیاه خارج کنید و بعد از تکمیل ثبت نام در المپیادلب، دوباره دریافت پیامک های تبلیغاتی را غیرفعال کنید. البته در این صورت پیامک های آتی المپیادلب را نیز دریافت نخواهید کرد. برای خارج کردن شماره خود از لیست سیاه، مراحل زیر را طی کنید:
  1. اپراتور همراه اول:
   1. با ارسال عدد 1 به سامانه 8999، شماره شما وارد لیست سیاه می شود.
   2. با ارسال عدد 2 به سامانه 8999، شماره شما بعد از 24 ساعت از لیست سیاه خارج می گردد.
  2. اپراتور ایرانسل:
   1. با ارسال عدد 2 به سامانه 5005، شماره شما وارد لیست سیاه می شود.
   2. با ارسال عدد 1 به سامانه 5005، شماره شما از لیست سیاه خارج می گردد.

در صورت رویارویی با این مشکل، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. در ابتدای آدرس ایمیل خود www. ننویسید. یعنی به عنوان مثال www.olympiadlab@gmail.com صحیح نیست و olympiadlab@gmail.com صحیح است.
 2. آدرس ایمیلی که وارد کرده اید را از نظر اشتباهات املایی، به خصوص در متنی که بعد از علامت @ وارد می کنید، بررسی کنید.

استفاده از نرم افزارهای آموزشی

خیر، نرم افزار ها فقط برروی سیستم عامل ویندوز قابل اجرا هستند. با این حال، حتی در صورتی که لپ تاپ یا کامپیوتر شما به صورت پیش فرض سیستم عامل ویندوز را نداشته باشد، می توانید ویندوز را به دو روش روی سیستم خود نصب کنید. یا به صورت کامل دو سیستم عامل برروی سیستم خود داشته باشید، یا اینکه یک سیستم عامل مجازی ایجاد کنید. راهنمای مربوط به نصب ویندوز مجازی در بخش توضیحات مربوط به تمامی نرم افزارها قرار داده شده است.

خیر، فقط برروی لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی (PC) قابل اجرا هستند.

خیر، در صورت فعال سازی نرم افزار بر روی یک سیستم (لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی)، از آن پس نرم افزار فقط بر روی آن سیستم قابل اجرا خواهد بود. در صورت تمایل به نصب برروی دو سیستم، باید دو نرم افزار تهیه کنید.

استفاده از پکیج جامع آموزشی المپیادلب

با وجود اینکه عمده منابع المپیاد به صورت کامل توسط نرم افزار ها جایگزین می گردند، در بعضی مباحث نیاز هست که برخی قسمت های منابع را نیز مطالعه کنید. اینکه چه بخشی از آماده سازی برعهده نرم افزار ها است، و چه بخشی مربوط به مطالعه منابع، در برنامه جامع مطالعاتی المپیادلب توضیح داده شده است. این برنامه را می توانید با کلیک برروی لینک زیر دانلود کنید.

دانلود برنامه جامع مطالعاتی المپیادلب

بله! شما حتی می توانید تمامی محتوای فلش را به روی هارد خود انتقال دهید و از فلش برای کاربری مد نظر خود استفاده کنید.

خیر، فلش حاوی نرم افزارهای المپیادلب است. این نرم افزارها زمانی که برروی یک سیستم (لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی) فعال می شوند، دیگر برروی سیستم دیگری قابلیت اجرا ندارند. دقت کنید می توانید به عنوان مثال، نرم افزار سلولی را برروی یک کامپیوتر (شماره 1) و نرم افزار اکولوژی را برروی کامپیوتری دیگر (شماره 2) نصب کنید. اما دیگر نمی توانید نرم افزار سلولی را برروی کامپیوتر شماره 2 اجرا کنید.

مشکلات رایج در استفاده از نرم افزارها

توجه کنید اگر مثلا 2 فایل .rar را از سایت دانلود کرده اید، باید ابتدا هر دو فایل را انتخاب کنید (Ctrl را نگه داشته و برروی هر دو کلیک کنید)؛ سپس کلیک راست کرده و یکی از آپشن های Extract here یا Extract to را، بنا به جایی که می خواهید نرم افزار در آن اکسترکت شود، انتخاب کنید.

دقت کنید که نباید تلاش کنید فایل ها را به صورت تکی اکسترکت کنید و یا بعد از دابل کلیک برروی آن، محتوای آن را اجرا کنید.

برای رفع این مشکل دو مورد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. برای اینکه لانچر بتواند نرم افزاری را شناسایی کند، باید نرم افزار در فولدری با نام مشخص (همان نام پیش فرضی که از سایت دانلود شده است) کنار فایل Olympiadlab.exe قرار گیرد. اسامی قابل شناسایی برای لانچر موارد زیر هستند. توجه کنید که نام فولدر ها باید عینا شبیه همین موارد (غیر از اعداد 1398 و 1399 که آن ها را نیز برخلاف نمایش اینجا انگلیسی می نویسید) باشند. همچنین، هر دوره را باید در فولدر مربوط به خود قرار دهید. (به عنوان مثال نرم افزار رفتارشناسی از داخل فولدر Ecology اجرا نمی شود).
  1. Biochemistry
  2. Cell Biology
  3. Ecology
  4. Ethology
  5. Mathematics in Biology
  6. Medical Physiology
  7. Molecular Biology
  8. Plant Physiology
  9. Plant Systematics
  10. Problem 1398
  11. Problem 1399
  12. Zoology
 2. پس از آنکه نرم افزاری را از سایت دانلود کرده، ابتدا حتما لانچری که همراه با آن نرم افزار دانلود شده است را اجرا کنید. در این صورت حتی اگر بعدا لانچر را از جایی دیگر و یا از shortcut برروی دسکتاپ اجرا کنید، لانچر جایگاه نرم افزارهای مختلف شما را در یاد نگه می دارد.
 3. نام فولدرهایی که لانچر و نرم افزارها را داخل آن ها قرار می دهید باید حتما انگلیسی باشند. در صورتی که نام فولدر فارسی باشد لانچر اجرا نمی شود.

در رویارویی با این مشکل موارد زیر را درنظر داشته باشید:

 1. اتصال اینترنتی خود را بررسی کرده و از کارکرد درست آن اطمینان حاصل کنید.
 2. حتما فیلتر شکن و آنتی ویروس موجود برروی سیستم را قبل از اقدام به فعالسازی نرم افزارها، غیرفعال کنید.
 3. توجه کنید برخی فیلترشکن ها تغییراتی در proxy settings مرورگرهای شما ایجاد می کنند که حتی بعد از اینکه آن ها را disconnect می کنید، این تغییرات باقی می مانند. در این حالت می توانید یکبار سیستم خود را به صورت کامل خاموش و روشن (نه restart) کنید و دوباره امتحان کنید.
 4. با احتمال بسیار کمی، گاهی اوقات سرور سایت از دسترس خارج می شود. در نتیجه هنگام رویارویی مستمر با این مشکل، دوباره یک یا دو روز بعد امتحان کنید.
 5. در صورتی که همچنان مشکل ادامه داشت، با اکانت پشتیبانی المپیادلب در تلگرام تماس بگیرید تا راهنمایی های بیشتر صورت بگیرد.

در این حالت، باید پیش نیاز پخش ویدیو نرم افزار را نصب کنید. برای اینکار، در گوشه بالا سمت راست محیط آموزشی، بر روی دکمه “پیش نیاز” کلیک کرده و نرم افزار معرفی شده توسط آن (K-lite reader) را نصب کنید. در پروسه نصب این دو نکته را در نظر داشته باشید:

 • با اینکه این پیش نیاز در داخل ساختار نرم افزار ها قرار داده شده، نرم افزار در ابتدا از شما می پرسد که ورژن K-lite موجود در ساختار نرم افزار را نصب کنید و یا آخرین ورژن K-lite را. توصیه می شود آخرین ورژن را نصب کنید. در صورت انتخاب این گزینه به صفحه ای در مرورگر خود هدایت می شوید که از آن جا می توانید آخرین ورژن نوع Mega را دانلود کنید.
 • در پروسه نصب نیازی به تغییر هیچ یک از متغیر های نصب نیست و تمامی موارد را با تنظیمات پیشفرض انتخاب کنید.